اعلام آمادگی اتحادیه اروپا و آمریکا برای همکاری مشروط با دولت جدید فلسطین

آمریکا اروپا

اتحادیه اروپا و ایالات متحده برخلاف انتظارات تل آویو، اعلام کردند آماده اند به صورت مشروط با دولت وفاق ملی فلسطین همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا قصد دارد با دولت جدید فلسطین که با حضور وزیرانی از جنبش حماس و فتح تشکیل شده، همکاری کند. با این حال بروکسل اعلام کرده این همکاری مشروط به پایبندی دولت وفاق ملی فلسطین به قواعد مسالمت آمیز و مذاکره با رژیم صهیونیستی در راستای راه حل دو دولت است.

همچنین دولت آمریکا از امکان همکاری بین واشنگتن و دولت وفاق ملی فلسطین خبر داد. به این ترتیب آمریکا نیز به طور ضمنی آمادگی خود را برای همکاری با دولت جدید که جنبش حماس نیز بخشی از آن است، اعلام کرد.

گفته می شود دولت وفاق ملی از این رو مورد حمایت غرب قرار گرفته که مقامات آن به از سرگیری مذاکرات متوقف شده سازش با رژیم صهیونیستی چراغ سبز نشان داده اند.   

پیشتر دولت چین نیز از تشکیل دولت جدید فلسطین استقبال کرده و آن را گام مهمی در راستای به نتیجه رسیدن مذاکرات سازش خاورمیانه دانسته بود. این در حالی است که رژیم صهیونیستی از همپیمانان خود خواسته است به دلیل حضور جنبش حماس در دولت جدید از به رسمیت شناختن آن خودداری کنند.