استاد دانشگاه تاجیکستان:امام خمینی(ره)، نهضتهای اسلامی آسیای میانه را احیا کرد

ارتحال 93,امام خمینی

دوشنبه ـ ایرنا ـ «محمدجان گلجانف» استاد تاریخ دانشگاه تاجیکستان گفت: امام خمینی (ره) در منطقه آسیای میانه بخاطر احیای نهضتهای اسلامی محبوبیت زیادی دارد و مردم این منطقه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بزرگترین شخصیت تاثیرگذار قرن می شناسند.

وی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران توانست اسلام را از خانه ها و مساجد به صحنه سیاست و حکومت بازگرداند.

این استاد دانشگاه تاجیکستان گفت: بسیاری از کشورهای مسلمان با الهام از انقلاب اسلامی ایران و نقش امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و مبارزه علیه استکبار، به مبارزه با سیاستهای استکباری پرداختند.

گلجانف تاکید کرد: ایران اسلامی در میان 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی، یگانه کشوری است که علیه سیاستهای شیطانی کشورهای غربی، به ویژه آمریکا فریاد زده و از حقوق و آزادیهای مردم مسلمان در سراسر جهان حمایت و پشتیبانی می کند.

وی با اشاره به تهاجم کشورهای غربی علیه کشورهای مسلمان گفت: اگر امروز این کشورها برای رهایی از وابستگی به قدرتهای جهانی، تجارب انقلابی مردم ایران را برای خود الگو قرار دهند، هیچ قدرتی نمی تواند وارد قلمرو آنها شود.

آساق**ه.ص** 1577
کد N317568