ابهام در برنامه ناتو برای افغانستان پس از 2015

سیاسی

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان بدان معناست که برنامه ناتو برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در کل این کشور تنها تا پایان سال 2015 میلادی تضمین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در چند روز گذشته برنامه خروج 9700 نیروی آمریکایی از افغانستان تا پایان سال جاری میلادی و خروج باقی آن‌ها تا پایان سال 2016 میلادی را اعلام کرد که این مساله به جنگ افغانستان که از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 نشات گرفته پایان می‌دهد.

وزرای دفاع 28 کشور ناتو امروز (سه‌شنبه) و فردا (چهارشنبه) درباره جدول زمانی آمریکا برای برنامه‌های ناتو در خصوص انجام ماموریتی جدید تحت عنوان "حمایت قاطعانه در سال 2015 میلادی" مذاکره خواهند کرد که این برنامه برای آموزش و مشاوره نیروهای افغان پس از خروج نیروهای ناتو در پایان سال جاری میلادی است.

چندین تن از دیپلمات‌های ناتو گفتند جدول زمان‌بندی آمریکا این سوال را مطرح می‌سازد که پس از کاهش تعداد نیروها در سال 2014 میلادی آیا برنامه این ائتلاف برای آموزش ارتش افغان از پایگاه‌های منطقه‌ای سراسر افغانستان می‌تواند بیش از یک سال دوام آورد یا خیر؟

داگلاس لوت، سفیر آمریکا در ناتو گفت: حتی با فرض این مساله که رئیس جمهور آتی افغانستان توافق‌نامه امنیتی دو جانبه با آمریکا و ناتو را امضا کند هنوز مشخص نیست که آیا این ماموریت ناتو می‌تواند پس از سال 2015 میلادی نیز ادامه داشته باشد یا خیر.

وی افزود: می‌توانم قاطعانه بگویم که این اطلاعیه واشنگتن به معنای این است که ماموریت "حمایت قاطعانه" برای یک سال ادامه خواهد داشت. اما آنچه که پس از آن رخ می‌دهد بستگی به برنامه‌ای دارد که هنوز تنظیم نشده است.

9800 نیروی آمریکایی که سال آتی میلادی در افغانستان حضور خواهند داشت به دو دسته هیات آموزشی تحت رهبری ناتو و هیات مقابله با تروریسم آمریکا علیه شبه نظامیان القاعده تقسیم خواهند شد.

انتهای پیام

کد N317322