مقام حزبی ترکیه روند مذاکرات دولت با اوج آلان را مثبت خواند

مذاکرات سیاسی,ترکیه

آنکارا- ایرنا - ˈسری ثریا اوندرˈ معاون حزب ˈدمکراسی خلقهاˈ ترکیه روند مذاکرات دولت اردوغان با ˈ عبدالله اوج آلان ˈ رهبر زندانی حزب غیر قانونی کارگران کرد ˈپ.ک.کˈ را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، وی که به تازگی به همراه هیاتی از این حزب با ˈ اوج آلان ˈ در زندانی ایمرلی دیدار کرد امروز در گفت وگو با خبرنگاران با مثبت ارزیابی کردن روند مذاکرات صلح دولت ترکیه با ˈپ.ک.ک ˈ گفت: اگر دولت با جدیت کنونی با این موضوع برخورد کند در طول هفته های آینده شاهد تحولاتی در مذاکرات خواهیم بود.

اوندر گفت: دولت برای نخستین بار در مذاکرات قصد برداشتن گامی مهم را دارد و در صدد است به مذاکرات جنبه قانونی دهد و تا از سوی مسئولان سیاسی پی گیری شود.

نماینده مجلس ملی ترکیه با اشاره به تداوم مذاکرات مقامات دولتی با اوج آلان در طول سه هفته گذشته اظهارداشت : در طول هفته های اخیر دو طرف به دفعات با یکدیگر دیدار کرده اند که این امر در روند گفت وگوها مهم است.

حزب ˈدمکراسی خلق هاˈ روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای به نقل از ˈ عبدالله اوج آلان ˈ رهبر زندانی حزب غیر قانونی کارگران کرد ترکیه ˈپ.ک.کˈ اعلام کرد که روند صلح در ترکیه وارد مرحله جدیدی شده است.

بنا بر این اطلاعیه اوج آلان در این دیدارها با اشاره به اینکه روند صلح دولت ترکیه با ˈ پ.ک.کˈ وارد مرحله جدیدی شده است ،خواستار پرهیز دو طرف از هرگونه اقدامات تحریک آمیز شد.

وی افزود : امید بسیاری در روند صلح برای نتیجه گرفتن مشاهده می شود و این امید باید حفظ شود.

دولت ترکیه گفت وگوهای صلح با ˈ عبدالله اوج آلان ˈ برای حل مساله کردها در ترکیه را از فروردین ماه سال گذشته آغاز کرد .

با گذشت بیش از یک سال از این روند و عقب نشینی شماری از نیروهای ˈ پ.ک.کˈ از ترکیه ، از دو ماه پیش درگیری ها بین عناصر این حزب و نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه در استان های کردنشین افزایش یافته است.

خاورم**2012** 230 *1446
کد N317206