مدیر کانون خورشید:

متاسفانه شیعه به شخصیت امام سجاد(ع) کمتر توجه کرده است

سیاسی

در نشستی همزمان با میلاد امام سجاد(ع) از "گنجینه نفیس صوتی کتاب شریف صحیفه سجادیه" رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین ارباب سلیمانی در این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: امام سجاد در دوران سخت مبارزات خود توانست یک اثر بسیار ماندگار را برای ما باقی بگذارد این اثر بعد از قرآن و نهج‌البلاغه بالاترین کتاب اسلام است و این کتاب راه‌های بسیار زیادی را در زمینه‌های مختلف برای ما باز می‌کند.

وی افزود: ما به عنوان شیعه وظیفه داریم که به این کتاب مراجعه کنیم و ببینیم این کتاب در چه جایگاهی است. امام سجاد (ع) آغاز امامتش در زمانی بود که حضرت علی(ع) در جنگ جمل درگیر بود و از همان ابتدا امامت امام با تحولات زیادی روبه رو بود و تا آخر هم به همین گونه بوده است، ولی با تمامی این مشکلات این امام بزرگ برای ما بهترین گنجینه را به یادگار گذاشته است.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور ادامه داد: علاوه بر صحیفه سجادیه امام یک صحیفه حقوقی دارد که در آن به رابطه انسان با خود، انسان با خدا و انسان با دیگر افراد جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد و این رساله‌ای که امام دارد یک رساله حقوقی است که امروز جهان به ظاهر مدرن به سمت اینگونه مسائل پیش می‌رود.

مدیرعامل خبرگزاری شبستان تاکید کرد: این نشان از آن دارد دین اسلام تا چه حد به حق و حقوق انسان‌ها اهمیت می‌دهد و امیدواریم بتوانیم آثار فاخر این امام را سرلوحه کار خود قرار دهیم. در نزدیکی ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستیم. امام خمینی(ره) نیز در وصیت‌نامه سیاسی - اجتماعی از صحیفه سجادیه نام می‌برد و ایشان نیز بر این امر تاکید می‌کند که صحیفه سجادیه یک کتاب مهم برای جهان اسلام است و اگر سعادت دنیا و آخرت را می‌خواهید باید از ساحت قرآن و ائمه اطهار(ع) محرومیت‌زدایی کنیم.

سلیمانی تصریح کرد: امروز از کتابی رونمایی می‌کنیم که یک نرم افزار را در سه مرحله ارائه می‌دهد. اولین مرحله آن صحیفه سجادیه است که کاملا عربی است و کسانی که می‌خواهند صحیفه را به صورت عربی بخوانند می‌توانند از صوت آن بهره ببرند و بخش دوم نرم‌افزار ترجمه است و مرحله سوم آن شرحی بر صحیفه سجادیه است که این اثر را بسیار ارزشمند و گران‌بها می‌کند. امیدواریم با نشر و توسعه این نرم‌افزار بتوانیم کمک شایانی به ترویج صحیفه سجادیه داشته باشیم.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مشکوری، مدیر کانون خورشید اظهار کرد: امام سجاد(ع) از شخصیت‌های بزرگی است که شیعه کمتر به آن توجه کرده در حالی که ایشان از باقی مانده عاشورا است. این امام 35 سال پس از عاشورا عمر کرد و همواره در صدد احیای مفاهیم شیعه بود و برای تربیت شیعیان اقدامات زیادی انجام داد.

وی تاکید کرد: امام در عصر پر از اختناق خود راهی به شیعیان نشان داد که در تمامی دوران‌ها چاره‌ساز است. این امام بزرگ در قالب دعا موضوعات اجتماعی را بیان کرد و کتاب صحیفه سجادیه را به بهترین شکل تدوین کرد و این حق بزرگی است که امام سجاد(ع) برعهده شیعیان دارد ولی متاسفانه کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

مشکوری تاکید کرد: صحیفه سجادیه تنها کتابی است که سه امام در تهیه آن نقش داشته‌اند. امام صادق(ع) در این رابطه می‌فرماید صحیفه سجادیه کتابی است که به فرمایش جدم امام سجاد بود. خط پدرم در آن و من در نگاشتن آن حضور داشتم و این کتاب یک منبع عظیم سیاسی‌،‌ علمی، فقهی و ... برای شیعیان است.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری نیز از این کتاب به عنوان یک ذخیره و تجلی معنوی یاد می‌کند و ما در صدد برآمدیم که این کتاب در قالب صوتی در اختیار مردم قرار دهیم این صوت با صدای محمدرضا سرشار،‌ ترجمه آیت‌الله صفایی بوشهری و متن عربی آن توسط مداحان منصور نورایی،‌ مهدی سلحشور، مهدی نجفی و محمدرضا غلامرضازاده خوانده شده است و در نمایشگاه کتاب به فروش می‌رسد.

انتهای پیام

کد N317196