ظریف در نشست خبری با همتای لوكزامبورگی:/تكمیل می‌شود/

ایران نیازی به سلاح‌كشتار جمعی و كشورگشایی ندارد

سیاست خارجی

جمهوری اسلامی ایران از هر کمکی که برای امدادرسانی بدون غرض‌های سیاسی صورت بگیرد، استقبال می‌کند/راه حل پایان یافتن فاجعه انسانی و منطقه‌ای در سوریه این است که مردم سوریه خود آینده شان را مشخص کنند و حتما صندوق رای بهترین روش برای تعیین سرنوشت است.

وزیر امور خارجه با بیان اینكه ایران نیازی به سلاح های کشتار جمعی و کشور گشایی ندارد، گفت: ما سه قرن است که به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم اما هر وقت به ما تجاوز وحمله‌ای شده با اعتماد به نفس وهمه توان از کشورمان دفاع کرده ایم واین نقش آفرینی ایران به نفع همه کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد ظریف در نشست خبری ظهر امروز خود با “ژان اسل برن” وزیر امور خارجه لوکزامبورگ که ظهر امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعتقاد داشته است راه حل پایان یافتن فاجعه انسانی و منطقه‌ای در سوریه این است که مردم سوریه خود آینده شان را مشخص کنند و حتما صندوق رای بهترین روش برای تعیین سرنوشت است.

وی با تاکید براینکه ما از خواست و اراده مردم همه کشورها در تعیین سرنوشت‌شان حمایت می‌کنیم، اظهار كرد: امیدواریم که همه کشورها نیز به خواست و نظر مردم سایر کشورهای دیگر هم احترام بگذارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه باید روند مصالحه در سوریه ادامه یابد، تصریح کرد: همه گروه‌هایی که به آینده سوریه دل بسته‌اند باید تمام تلاش‌شان را برای این کشور به کار بندند.

ظریف ادامه داد: متاسفانه پدیده افراط و فرقه گرایی درمنطقه در حال افزایش است که این دو نیز به هم پیوسته هستند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه افراط وفرقه گرایی تنها صلح و امنیت منطقه خاورمیانه را به خطر نمی‌اندازد، خاطرنشان کرد: این دو پدیده صلح و امنیت جهانی را به خطر می اندازد که برای مقابله با آن باید راه حل سیاسی را در پیش گرفت که انتخابات نیز جزئی از آن است.

وی با ابراز امیدواری به کمک جهانی به مردم سوریه یاد‌آور شد: جمهوری اسلامی ایران از هر کمکی که برای امدادرسانی بدون غرض‌های سیاسی صورت بگیرد، استقبال می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار لوکزامبورگی درباره برنامه‌های ایران برای همکاری با این کشور و اتحادیه اروپا، ابراز كرد: زمینه‌های متعدد همکاری هم میان ایران و اتحادیه اروپا وهم ایران و لوکزامبورگ در زمینه‌های بانکی، سرمایه‌گذاری، فنی ومهندسی و پتروشیمی و... وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه زمینه برای فعالیت درایران فراهم است، خاطر نشان کرد: امیدوارم با حرکت به سمت جلو زمینه برای فعالیت هر چه بیشتر لوکزامبورگ در ایران فراهم شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار لوکزامبورگی در باره مقاله‌اش در نشریه "فارن پالیتی" درباره قدرت و توان ایران ابراز داشت: ایران به عنوان کشوری از نظر جغرافیایی، تاریخی، نیروی انسانی و استقلال سیاسی که نتیجه انقلاب اسلامی است، توان بازیگری موثر درمنطقه وجهان را دارا است.

ظریف افزود:‌ایران بازیگری است که به گفت‌وگو و رسیدن به فهم مشترک تمایل دارد ومی‌تواند نقشی قابل توجه و ثبات آفرین در منطقه خلیج فارس داشته باشد.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به سفر اخیر امیر کویت به ایران گفت: این سفر بعد از 50 سال صورت گرفت و نشان از نقش ثبات آفرین ایران در منطقه وهمکاری‌های گسترده با همسایگانش است.

وی با بیان اینکه ما روابط خوبی با همسایگان‌مان داریم، تاکید کرد: این تصویری از ایران است که نیازی به سلاح های کشتار جمعی و کشور گشایی ندارد. ما سه قرن است که به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم اما هر وقت به ما تجاوز وحمله‌ای شده با اعتماد به نفس وهمه توان از کشورمان دفاع کرده ایم واین نقش آفرینی ایران به نفع همه کشورهای منطقه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی درمورد مسئله حقوق بشر نیز اظهار كرد: لازم است همه کشورها با یک واقع‌بینی مسئله سوریه و حقوق بشر رادنبال کنند چرا که این دو مسئله با پیچیدگی وابعاد مختلفی روبرو است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه ایران آمادگی دارد تا بحران سوریه تمام شود بیان کرد: آنهایی که راه حل سوریه را از طریق نظامی و با حمایت از گروه‌های تروریستی می دیدند نیاز است تا واقعیات را نگاه کنند.

ظریف با اشاره به حضور گسترده آوارگان سوری در انتخابات سوریه که در لبنان صورت پذیرفت تصریح کرد: چرا برخی از کشورها مانع از این می‌شوند تا مردم سوریه، خودشان تصمیم بگیرند؟

وی با بیان اینکه ما تمایل داریم تا بحث حقوق بشر را به شکل جدی موردحمایت قرار دهیم افزود: نیاز است تا حقوق بشر نه به شکل ابزار بلکه به عنوان هدف نگاه شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: محروم کردن مردم از خرید دارو وغذا آن هم با پولهای خود نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر است که می توان آن را در محاکم بین المللی نیز دنبال کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران علاقه مند به گفتگو درزمینه حقوق بشر در همه ابعاد وزمینه ها به شکل جدی، صادقانه و فراگیر است.

کد N317165