آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

حل مناقشات منطقه بدون حضور ایران غیرممکن است

آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: امروز مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای بدون نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است و یکی از دل مشغولی‌های مهم سردمداران آمریکا جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تسلیت ایام سالگرد ارتحال حضرت امام راحل، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یکی از انقلاب‌های کم نظیر یا بی‌نظیر جهان است.

وی افزود: مرحله جدی انقلاب از دوازدهم بهمن 57 شروع شد و در عرض 10 روز همه چیز نهایی شد؛ در این ایام علاوه در کنار مدح و تمجید صفات برجسته حضرت امام (ره) باید درباره عوامل این پیروزی کم نظیر و بی‌نظیر باید فکر کرد.

مکارم‌شیرازی با اشاره به عوامل پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: وحدت امت نخستین عامل پیروزی در این انقلاب بود که همه مردم زیر یک پرچم جمع شدند، در حالی که انقلاب‌های واقع شده در کشورهای اسلامی به دلیل عدم وحدت رهبری گرفتار مشکلات عدیده‌ای هستند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم تصریح کرد: قاطعیت امام (ره) دومین عامل پیروزی انقلاب بود، ایشان اهل مشورت بود و هیات مشورتی قوی متشکل از افرادی همچون شهید مطهری‌ها، شهید بهشتی‌ها و امثال این بزرگواران داشتند، اما تصمیمی که می گرفتند با قاطعیت اجرا می کردند؛ وقتی گفتند شاه باید برود، هرچه آمدند و گفتند می خواهد اختیارات خود را به شما بدهد و کنار برود، اما ایشان تاکید کردند شاه باید برود.

این مرجع تقلید گفت: حضرت امام وقتی تاکید کردند «جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر »روی آن ایستاد و از حرف خود هرگز برنگشت.

وی معنویت را سومین عامل پیروزی حضرت امام دانست و با بیان این که امام برای اسلام و برنامه‌های اسلامی و فروع و اصول دین دل می سوزاند یادآور شد: وقتی آن فرد نادان و جاهل به قرآن اهانت کرد و آیات شیطانی را نوشت، ایشان حکم معروف را دادند و از هیچ چیز هم نهراسید؛ چرا که ایشان به قدرت الهی ایمان و یقین داشتند.

مکارم شیرازی اظهار کرد: تمام جانفشانی ها و ایثار و مجاهدت های امام به خاطر اسلام بود، همان گونه که علت محدثه انقلاب همین ارزش ها بود، علت مبقیه نیز همان است و باید این عوامل را حفظ و تقویت کرد.

وی خاطرنشان کردند: امروز نیز هم باید زیر یک پرچم جمع شویم، در برابر دشمنان قاطع و محکم باشیم و اجازه ندهیم پایه‌های مذهب در جامعه تضعیف شود.

این مرجع تقلید با بیان این که ایران به برکت انقلاب اسلامی در دنیا دارای عظمت و موقعیت برجسته ای شده است، گفت: امروز مهم ترین مسائل منطقه ای بدون نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است و یکی از دل مشغولی های مهم سردمداران آمریکا و دیگر کشورها مستکبر جمهوری اسلامی ایران است.

این مرجع تقلید گفت: در مقابل غرب و شرق ایستادن کار شوخی‌برداری نبود و بر خلاف محاسبات سیاسی دنیا صورت گرفت؛ بنابر این باید اصول حرکت و قیام حضرت امام را حفظ و تقویت کنیم.

مکارم شیرازی تصریح کرد: همزمان با ایام سالگرد حضرت امام، مردم از گوشه و کنار و مناطق مختلف عازم مرقد مطهر رهبر کبیر انقلاب هستند؛ گرچه د ر این میان شبکه های ضد انقلاب فحاشی و بدگویی‌های خودشان را دارند، اما تاکنون به جایی نرسیده است و آنها خودشان را رسوا می کنند.

این مرجع تقلید گفت: امیدواریم خدای متعال روح پرفتوح حضرت امام، شهدای انقلاب و شهدای جنگ تحمیلی را غریق رحمت واسعه خویش بگرداند و همه پیروزی و سربلند باشند.

انتهای پیام

کد N316935