ارائه لایحه بودجه پاکستان به پارلمان/ سازمان ملل خواستار حمایت اسلام آباد از اقلیت های مذهبی شد

آسیا اقیانوسیه

ارائه لایحه بودجه پاکستان به پارلمان، درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل برای حمایت اسلام آباد از اقلیت های مذهبی و آتش سوزی گسترده در کابل از جمله تحولات هسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه خبری سی ان ان از جدایی جناح محسود اصلی ترین شاخه گروه طالبان از رهبری مرکزی شبه نظامیان پاکستان پس از ماهها درگیری داخلی و وجود اختلافات ایدئولوژیک میان طالبان خبر داد.

رسانه های پاکستانی این اقدام محسود را که به رهبری خالد محسود معروف به "خان سید سجنا" در وزیرستان جنوبی و در نزدیکی مرز افغانستان انجام شد، با هدف متقاعد کردن تحریک طالبان پاکستان برای اجرای قوانین اسلامی، توقف حملات به مکان‌ های عمومی، توقف ایجاد رعب و وحشت، توقف آدم‌ ربایی و اعلام برائت از گروههای ممنوعه تروریستی معرفی کرد.

خبر دیگر اینکه در جریان انفجار تروریستی در منطقه قبیله نشین "کرم" پاکستان هشت نفر کشته و 12 فرد دیگر زخمی شدند که سرنشینان این خودرو از مرکز شهر کرم عازم شهر پاراچنار شده بودند.

این بمب از راه دور کنترل می شد و هنگام نزدیک شدن خودروی سرنشینان به بمب کنار جاده ای منفجر شد و پس از انفجار نیروهای امنیتی و پزشکی فورا در محل حادثه حاضر شدند.

حال شماری از مجروحین وخیم گزارش شده و گفته می شود که مسائل فرقه ای از جمله انگیزه انفجار تروریستی امروز سه شنبه بوده است زیرا منطقه کرم نزدیک به مرز مشترک پاکستان با افغانستان توسط قوانین قبیله‌ ای اداره می‌ شود و همواره هدف حملات طالبان قرار گرفته است.

رسانه های پاکستانی همچنین از ارائه لایحه بودجه سال 2015 - 2014 میلادی پاکستان به پارلمان و تصمیم دولت برای افزایش بودجه بخش انرژی خبر داده که برای این بخش در سال آتی و اجرای چندین طرح نیروگاهی 260 میلیارد روپیه در نظر گرفته است، این درحالیست که این بودجه در سال جاری حدود 220 میلیارد روپیه بوده است.

رقم کل لایحه بودجه دولت محمد نواز شریف برای سال آتی بیش از سه تریلیون و 800 میلیارد روپیه معادل حدود 38 میلیارد دلار آمریکا در نظر گرفته شده که در مقایسه با بودجه سال جاری حدود 300 میلیارد روپیه معادل سه میلیارد دلار افزایش یافته است.

حقوق بشر سازمان ملل نیز ضمن محکوم کردن حملات خشونت آمیز علیه مسلمانان فرقه احمدیه در پاکستان و کشته شدن دو نفر و بازداشت شماری خواستار افزایش تدابیر امنیتی و حمایت بیشتر اسلام آباد از اقلیت های مذهبی شد.

خبرگزاری فرانسه همچنین با اشاره به آتش سوزی گسترده در یکی از شرکت ‎های گاز مایع منطقه پل چرخی در شرق کابل گزارش داد که این آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

همچنین سازمان ملل بمب گذاری در یکی از جاده های منطقه جیرو در ولایت غزنی افغانستان و کشته شدن 12 نفر از مسافران دو اتوبوس مسافربری که عازم شرکت در یک میهمانی عروسی بودند، را محکوم کرد.