حسن خمینی: زنان و مردان، عفاف را در هر جایگاهی رعایت کنند

ايران,قرآن کريم,حجاب,امام خميني ره ,سيدحسن خميني,زن

یادگار حضرت امام گفت: اگر جایگاهی برای مسوولیت وجود دارد؛ زن یا مرد باید با دانش و نفوذ خودش به آن دسترسی پیدا کند؛ این‌که مردها بخواهند زنانی را به جایگاهی بنشانند توهین به نقش زن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار صمیمانه تعدادی از زنان مسوول کشور با بیت حضرت امام خمینی(ره) با اشاره به آیاتی از قرآن مجید در مورد جایگاه زنان خاطرنشان کرد: قرآن آیات زیادی را به بحث در مورد جایگاه زنان اختصاص داده است و می‌فرماید من که خدا هستم عمل هیچ زنی و مردی را ضایع نمی‌کنم.

وی ادامه داد: باید به آن روزگار توجه داشت، زمانی قرآن به تساوی زن و مرد اشاره می‌کرد که بسیاری از ادیان الهی اعمال عبادی زنان را قبول نمی‌کردند؛ در یونان باستان زنان را نجس می‌دانستند، در برخی از حکم‌های آنان آمده بود که زنان دارای نفس نیستند. سال‌ها طول کشید تا آنان با کلی تحقیقات متوجه شدند که زن جزو انسان‌هاست. چرایی این مسئله نیز زیاد پیچیده نیست؛ علتش این بود که ملاک توفق قدرت ظاهری بود، کسی که زور بیشتری داشت ارزشش بیشتر بود.

وی با تاکید بر ضرورت تببین جایگاه زن و مرد گفت: در زمان پیامبر(ص) زنی به حضور ایشان رسید و خواست تا روزی را برای آموزش علوم به زنان مشخص کنند؛ چراکه تا آن موقع تنها مردان به حضور پیامبر(ص) می‌رسیدند. پیامبر اکرم(ص) نیز دو روز را برای بررسی علوم و ارائه احادیث به خانم‌ها اختصاص دادند. در این‌جا آن بحثی که توفق قدرت ظاهری بود از بین رفت و از این بعد ملاک ارزش انسانی در ظاهر علم و دانش و در باطن تقوا شد.

سیدحسن خمینی ادامه داد: این معیار و اساس سال‌ها طول کشید تا در میان بشر جا بیفتد، تا انسان بفهمد قدرمند کسی است که دانش بیشتری دارد. امروز بر اثر انقلاب و با رشد جامعه اسلامی در کشور زن‌های در حوزه‌های مختلفی پیشرفت کرده‌اند. اما زنان و مردان باید عفاف را در هر جایگاهی که هستند رعایت کنند؛ علتش نیز بقای جامعه است. جامعه بدون عفاف جامعه‌ای از هم گسیخته است.

انتهای پیام

کد N316839