روحانی در جمع مهمانان خارجی:

پرچم نهضت اسلامی پس از امام (ره) به سردار رادمرد نهضت اسلامی سپرده شد 

دولت

رئیس جمهور با بیان اینکه امام (ره) نظام جمهوری اسلامی را بعد از 47 روز از پیروزی انقلاب به رای مردم گذاشت، گفت: ایران تنها کشوری در دنیاست که مردم آن دو بار به قانون اساسی رای دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی در دیدار با مهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که صبح امروز در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: امام (ره) اولین عالم فقیهی بود که با بیانی روشن به همه بیان کرد که نه تنها جمهوریت با اسلامیت در تضاد نیست بلکه این دو در کنار هم می تواند همزیستی و رشد برای جامعه داشته باشد.

وی افزود: امام (ره) ثابت کرد رای مردم و صندوق های آرا با احکام الهی و موازین شرع و اسلام نه تنها منافاتی ندارد بلکه مردم مسلمان یک سرزمین می توانند در چارچوب های دینی، خواست و رای خود را به کرسی بنشانند و او حتی این نظریه مهم علمی و فقهی خود را هم به رای مردم گذاشت.

روحانی افزود: امام (ره) که قبلا اعلام کرده بود نظام سیاسی که در پی آن هستیم هم جمهوری است و هم اسلامی و نام آن جمهوری اسلامی است در عین حال وقتی که به ایران آمد و همه طاغوتیان را از مسند به زیر آورد و رای مردم را در این کشور حاکم کرد و شادی را در دل مردم نشاند و امید مردم را افزون کرد و شرایط جدیدی را برای جامعه اسلامی مهیا کرد گفت اگر می خواهید جمهوری اسلامی اساس نظام این سرزمین باشد باید در پای صندوق آرای مردم به آن مهر تایید زده شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: امام (ره) خواست در عمل نشان دهد که اسلامیت در کنار جمهوریت و جمهوریت در کنار اسلامیت است .

وی با بیان اینکه امام (ره) اولین رهبری در دنیا است که پس از 47 روز از پیروزی انقلاب اسلامی رای به نظام را مطرح کرد، گفت: هیچ انقلابی در دنیا سراغ ندارید که کمتر از 50 روز مردم پای صندوق آراء آمده باشند. او نه تنها اصل نظام بلکه تمام نهادهای نظام را با رای مردم و صندوق آراء مشروعیت بخشید.

روحانی افزود: امام (ره) به همه نهادها گفت تمامی قوانین باید توسط منتخبان مردم نوشته شود و پس از آنکه قانون اساسی توسط منتخبان مردم نوشته شد یک بار دیگر نیز مصوبه این منتخبان به رای مردم گذاشته شد و ما تنها کشوری هستیم که مردم به قانون اساسی دو بار رای دادند، یک بار به تدوین کنندگان و یک بار هم پس از تصویب به خود قانون اساسی.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امام (ره) گفتمان حکومت دینی مردمی و مردمسالاری دینی را در تئوری به اثبات رساند و اجرا کرد، گفت: امام (ره) در برابر مخالفت همه قدرت های جهان، انقلاب اسلامی را پیروز کرد و آن را استمرار بخشید و در برابر همه هجمه بیگانگان با حضور مردم در صحنه این انقلاب را حفظ کرد.

وی تصریح کرد: امام (ره) از روز اول تا روز آخر همواره می گفت اگر در داخل متحد باشید، از هیچکس نهراسید و به همه مسلمانان عالم گفت اگر متحد باشید و دست به دست هم دهید به پیروزی خواهید رسید.

روحانی با بیان اینکه شیعه و سنی بودن در فروعات و برخی مناسک ظهور و بروز می یابد، گفت: شیعه و سنی بودن در استقلال، رشد و تکامل امت اسلامی معنا و مفهومی ندارد جز آنکه یک رقابت سازنده و سالم برای ما باشد و برای رودرروی یکدیگر ایستادن نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام (ره) بر وحدت امت اسلامی تکیه کرد، گفت: امام (ره) با صدای بلند گفت که هر شیعه ای که با اهل سنت مقابله کند او نه شیعه است و نه سنی، امام (ره) راه را به خوبی به ما نشان داد. او می گفت متحد باشید، دست به دست هم دهید و افکار یکدیگر را تحمل کنید.

وی افزود: امام (ره) گفت تضارب فکری و آرای خود را منشایی برای اعتلا و ارتقای فکری قرار دهید و نه دشمنی و کینه توزی و نه خدای ناکرده خون یکدیگر را مباح دانستن و به آن افتخار کردن و نام آن را جهاد گذاشتن. نه اینکه یک مسلمانی را تکفیر کنیم و دشمنان اسلام از کشتن مسلمین در شادی قرار گیرند و چشم مسلمانان از این خونریزی ها گریان شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز روزی است که همه باید دست به دست هم دهیم و پرچم وحدت را به اهتزاز درآوریم.

روحانی با تاکید بر اینکه راه امام (ره) جز راه مبارزه با استعمار سلطه بیگانگان نبود، گفت: راه امام (ره) جز حاکمیت مردم چیز دیگری نبود، راه امام (ره) جز استوار کردن احکام الهی، آیات قرآن مجید، سنت پیامبر و اهل بیت چیز دیگری نبود.

وی با بیان اینکه امام (ره) خودباوری و اعتماد به نفس را به ما آموخت، گفت: امام (ره) به ما آموخت که اگر اتکایمان به خدا باشد و دست برادری به هم دهیم می توانیم در برابر انواع توطئه ها پیروز شویم.

رئیس جمهور با اشاره به گذشت 25 سال از ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی ادامه داد: امروز بعد از 35 سال مردم ما همان ایمان، اعتقاد و همان راه را ادامه می دهند و خوشبختانه پرچم نهضت انقلاب اسلامی بر دوش رادمردی قرار گرفت که او هم از سلاله پیامبر و از سرداران نهضت اسلامی بود.

روحانی افزود: رهبر معظم انقلاب پس از رحلت امام (ره) همان راه را ادامه داد و ملت بزرگ ما هم همان راه را پیمود و از این پس هم خواهد پیمود.

وی خاطر نشان کرد: ما امروز با تدبیر ملت بزرگ اسلامی، اندیشمندان و علمای اسلامی امید بسیار فراوانی به آینده دنیای اسلام و وحدت دنیای اسلام و تعالی جهان اسلام در زمینه های مختلف داریم.

رئیس جمهور افزود: ما باید در برابر توطئه آنهایی که می خواهند خون مسلمانان رابه زمین بریزند بایستیم و احکام نورانی اسلام را به اجرا درآوریم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در سایه ایمان نه می هراسیم و نه ترسی داریم و راه امام (ره) را ادامه خواهیم داد و پرچم اسلام را به قله اهتزاز درخواهیم آورد.

ادامه دارد...