رییس‌جمهور: امام(ره) مردم‌سالاری دینی را در تئوری، نظریه و عمل به اثبات رساند

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور کشورمان صبح امروز در دیدار با مهمانان خارجی شرکت‌کننده در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) اظهار داشت: امام گفتمان مردم‌سالاری دینی را در تئوری، نظریه و در عمل به اثبات رساند و اجرا کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس‌جمهور در این مراسم که در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود در جمع این میهمانان گفت: برای همه ما باعث افتخار است که بعد از بیست و پنج سال از رحلت امام همچنان عشق به امام، احترام به امام و حرکت در راه و مسیر امام برای همه ایرانیان و مسلمانان علاقه‌مند به راه امام به صورت یک افتخار مستمر وجود دارد و مطمئن هستیم گذشت زمان و تاریخ، محبویت و عشق مردم نسبت به امام راحل، راه ایشان و اندیشه‌های ایشان را بیشتر خواهد کرد.

روحانی ادامه داد: شاید 52 سال پیش آن زمان که امام رهبری نهضت بزرگ اسلامی را شروع کردند کسی فکر نمی‌کرد که در یک دوران کوتاهی، امام بتواند در برابر همه معضلات و مشکلات داخلی و بین‌المللی که در این مسیر و پیش روی نهضت اسلامی انقلاب وجود دارد نهضت را به پیروزی برسانند و اهداف مورد نظر خود را محقق سازد.

رییس جمهور ادامه داد: ایران 50 سال پیش از سه عارضه مهم تاریخی و سیاسی در رنج و عذاب بود. رنج اول تحقیر تاریخی در برابر حکام مستبد و استبداد بود مردم ایران به عنوان مردمی که دارای سابقه تمدنی هزاران ساله بودند، مردمی که اولین دولت را در تاریخ ساخته بودند و مردمی که پس از بعثت پیامبر عظیم شان اسلام، اسلام را با افتخار در آغوش کشیده بودند و در رشد فرهنگ و تمدن اسلامی نقش بسزایی را ایفا کرده بودند متاسفانه در قرن‌های اخیر از جمله در 50 سال پیش هیچ نقشی در حکومت و حاکمیت نداشتند. مشروعیت حاکمیت و حکومت در آن دوران و از رای مردم نشات می‌گرفت و نه از احکام الهی، قرآن مجید و سنت پیامبر. مشروعیتی که در آن زمان برای حکومت ساخته بودند موروثیت، شاهی فرزند شاه گذشته بودن و از طرفی حمایت قدرت‌های بزرگ و برخی از ابرقدرتها از حاکمیت سیاسی این کشور بود. گاهی صندوق آراء به عنوان تشریفات در میان مردم حضور پیدا می‌کرد ولی همه مردم می‌دانستند چه رای بدهند و چه رای ندهند و نام هر کسی را بیاندازند، آنچه را که حاکمیت نامشروع تصمیم گرفته سرنوشت نهایی آن صندوق خواهد بود.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N316689