گزارش خبری/

نمایی جدید از استانداردهای دوگانه غرب/واکنش متفاوت کاخ سفید به اعدام در آمریکا و ایران

ایران در جهان

خبرگزاری مهر-گره بین الملل: مردم آمریکا هنوز جنجال بوجود آمده در جریان اعدام "کلیتون لاکت" و سکوت کاخ سفید در قبال آن و همچنین انتقاد سازمان ملل از کشتار هدفمند را فراموش نکرده اند که شاهد واکنش تند مقامات ایالات متحده به اجرای قانون در ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حکم اعدام برای متهمانی که امنیت ملی را به خطر می اندازند در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و در معدود کشورهایی که حکم اعدام دیده نمی شود متهمان به زندان های بلند مدت و حبس ابد محکوم می شوند. حتی در خود آمریکا نیز مجازات اعدام در اغلب ایالت های این کشور وجود دارد و به طور مرتب اخبار و گزارش هایی در مورد اجرای این حکم در شهرها و ایالت های مختلف ایالات متحده منتشر می شود.

اما با این وجود دولت آمریکا دیروز دوشنبه، ۱۲ خرداد، یک روز پس از اعدام یک متهم نقض امنیت ملی در ایران، در مورد آمار اعدام ها در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد.

رویترز در این رابطه می نویسد: "جن ساکی" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که ایالات متحده علیرغم آنکه دنبال یافتن راه های دیپلماتیک در موضوع هسته ای ایران است، اما همچنان نگران نقض حقوق بشر در این کشور بوده و از تمامی تلاش ها در جهت ایجاد آزادی های اولیه برای تمام ایرانیها حمایت می کند. 

ساکی در ادامه گفت: رعایت حقوق بشر از جانب دولت ایران، آزمونی کلیدی برای پیوستن این کشور به جامعه جهانی است.

اهرمی زنگ زده به نام حقوق بشر

آمریکا سال هاست که برای فشار آوردن بر کشورهایی که با سیاست های کاخ سفید همسو نیستند از اهرم حقوق بشر استفاده می کند. انتشار گزارش های سالانه ای که در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورهایی هچون روسیه، چین، کره شمالی، کوبا، ایران، ونزوئلا و ... توسط وزارت خارجه امریکا منتشر می شود و در آن از وضعیت حقوق بشر در این کشورهای انتقاد می شود به خوبی بیانگر این موضوع است.

این در حالی است که در کشورهایی همچون عربستان سعودی، بحرین، و حتی کشورهای اروپایی که حقوق اقلیت ها در آن به شدت سرکوب می شود و به هیچ وجه اعتنایی به موضوع حقوق بشر نمی شود آمریکا هیچگاه در خصوص آن صحبت نمی کند.

وضعیت اسفناک دختران پادشاه عربستان سعودی که گزارش های متعددی در خصوص آنها در رسانه های غربی منشر شده، بدرفتاری با مسلمانان در کشورهایی همانند فرانسه و انگلیس، و سرکوب اعتراضات مدنی در بحرین و عربستان و دیگر کشورهای همپیمان آمریکا به خوبی نشان می دهد که موضوع حقوق بشر تبدیل به یک ابزار و اهرم در دستان آمریکا شده تا از آن علیه هر کشوری که می خواهد استفاده کند.

ادامه سکوت دولت اوباما درباره فاجعه اعدام لاکت

دقیقا یک ماه پیش رسانه های آمریکایی و متعاقب آن رسانه های دیگر کشورهای جهان گزارش هایی را در خصوص وضعیت اسفناکی که در جریان اعدام یک زندانی سیاه پوست به نام کلیتون لاکت رخ داده بود منتشر کردند.

این زندانی ۳۸ ساله در اوکلاهما، پس از تزریق داروی جدیدی برای اعدام، دچار تشنج شد و یک ساعت بعد به دلیل سکته قلبی از دنیا رفت. بر اساس گزارش های منتشر شده، هنگام اعدام کلیتون لاکت ۵۱ دقیقه صرف پیدا کردن رگ مناسبی برای تزریق شد و بعد به دلیل پارگی یکی از رگ ها داروی تزریق شده به خوبی عمل نکرد و روند اعدام متوقف شد.

لاکت ۱۰ دقیقه بعد در حالی که دست و پایش را تکان می‌داد و چیزهایی زمزمه می‌کرد سکته کرد.

لاکت به جرم تیراندازی به استفانی نیمن، یک دختر نوزده ساله و تماشای زنده به‌گور کردن او توسط دو نفر از همدستانش در سال ۱۹۹۹ به اعدام محکوم شد.

استفانی نیمن و یکی از دوستانش قصد داشتند مانع دستبرد به یک خانه شوند.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که بحث‌های جدی درباره قانونی بودن اعدام با تزریق مواد کشنده سه گانه در آمریکا در جریان است. این شیوه اعدام سال ۱۹۸۲ برای اولین بار در تگزاس آمریکا اجرا شد.

در این روش، اولین دارو سیستم عصبی مرکزی را از کار می اندازد و زندانی را بیهوش می‌کند. دومین دارو عضلات را از کار می اندازد و تنفس را متوقف می کند و سومین دارو که پتاسیم کلراید است قلب را از کار می اندازد.

مخالفان استفاده از این روش معتقدند که تزریق مواد کشنده می تواند ناقض اصل ممنوعیت "مجازات غیرعادی و بیرحمانه" در متمم قانون اساسی آمریکا باشد.

هر چند یک ماه از این جریان می گذرد و دستور بررسی دلایل به وجود آمدن چنین وضعیتی در جریان اعدام صادر شده اما هنوز گزارشی در خصوص چرایی آن منتشر نشده است.

آمریکا با تهدیدهای امنیتی چطور برخورد می کند؟

واشنگتن در حالی به اعدام افرد مرتبط با تهدیدهای امنیتی در کشورهای غیر همسو با کاخ سفید اعتراض می کند که آمریکا در برخورد با تهدیدهای امنیتی این کشور طرحی مناقشه آمیز به نام "کشتار هدفمند" را به اجرا گذاشته است. طرحی که انتقادهای جهانی را در بر داشته و حتی با محکومیت از سوی سازمان ملل مواجه شده است.

در این روش جوخه های مرگ آمریکا و پهپادهای این کشور می توانند به بهانه هدف قرار دادن تهدیدهای امنیتی این کشور، به هر نقطه ای از جهان حمله کنند و اگر در این حملات افراد بیگناه نیز کشته شوند هیچ مشکلی برای آمریکا بوجود نمی آید.

در همین رابطه طی ماه گذشته گزارشی منتشر شد که تاکید می کرد در بیش از 60 درصد حملات پهپادهای امریکایی به پاکستان منازل مسکونی که محل زندگی شهروندان غیر نظامی بوده هدف قرار گرفته اند.

سازمان ملل متحد نیز به دنبال انتشار گزارشی در مورد تبعات منفی استفاده از پهپادها، از آمریکا خواست تا در مورد تعداد دقیق افراد کشته شده در حملات هواپیماهای بدون سرنشین شفاف سازی کند. 

سازمان ملل با اعلام اینکه در حملات پهپادهای آمریکا به کشورهای مختلف همچون پاکستان، یمن و افغانستان دست کم 450 نفر کشته شده اند خواستار شفاف سازی واشنگتن در مورد این آمار شد.

از سوی دیگر روزنامه گاردین گزارشی را منتشر کرد که در آن سازمان ملل هشدار داده بود که استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین امنیت جهان را مورد تهدید قرار داده است.  در این گزارش آمده بود: حملات پهپادها امنیت جهانی را تهدید کرده و سبب گسترش تروریسم و همچنین مسابقه تسلیحاتی در میان کشورهای مختلف می شود. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، امنیت بین الملل را تحت الشعاع قرار داده و سبب می شود که کشورها و گروه های مختلف تروریستی به دنبال به دست آوردن چنین جنگ افزارهایی باشند.

-----------------------------------------

گزارش از عبدالحمید بیاتی