معاون وزیر خارجه مطرح کرد: 

اولویت کنونی در سوریه مبارزه با تروریسم است/ طرح چهار ماده ای ایران برای سوریه 

سیاست خارجی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به طرح چهار ماده ای پیشنهاد شده از سوی ایران به سوریه ، گفت: توقف ارسال سلاح و اعزام تروریست ها به این کشور،در پایان دادن به خشونت ها و تحقق راه حل سیاسی کمک کننده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، تین وبستر، مشاور نخست وزیر نیوزیلند در امور ایران و خاورمیانه كه در راس هیاتی سیاسی به كشورمان سفر كرده است با حسين  امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان دیدار وگفتگو نمود. در این دیدار طرفین آخرین تحولات منطقه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

مشاور نخست وزیر نیوزیلند در امور ایران و خاورمیانه با مهم خواندن نقش جمهوری اسلامی ایران درتحولات منطقه، بر اهمیت  تقویت روندهای دموکراتیک و مهار تروریسم تاکید کرد.

وی با اشاره به تحولات سوریه، ضرورت تحقق راه حل سیاسی در این کشور و حمایت از ارسال کمک های  بشردوستانه به مردم سوریه را مهم برشمرد و اظهار داشت:مردم سوریه طی چندسال بحران، در شرایط سختی بسر می برند و در شرایط پیچیده کنونی نیازمند کمک هستند و لذا لازم است که سوریه برای خروج از بحران جاری تحت حمایت های منطقه ای و بین المللی قرار گیرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان نیز با تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه اظهار داشت: منطقه در شرایط حساسی بسر می برد و جمهوری اسلامی ایران با دقت روندهای سیاسی جاری را رصد می کند. در این راستا به همه طرفهای مختلف دخیل در تحولات جاری منطقه توصیه می کنیم که با واقع بینی و در چارچوب همکاری های مشترک کمک کنند که استقرار و ثبات به منطقه بازگردد.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به خطراتی که افراط گرائی و تروریسم برای منطقه و نظام بین الملل ایجاد کرده است، افزود: اولویت کنونی در سوریه، مبارزه با تروریسم است. توقف ارسال سلاح و اعزام تروریست ها به این کشور،در پایان دادن به خشونت ها و تحقق راه حل سیاسی کمک کننده است. در این چارچوب وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران طرح چهارماده ای را پیشنهاد داده است.

وی برگزاری انتخابات در سوریه در شرایط حساس کنونی این کشور را مهم توصیف کرد و آن را عامل مهمی در تقویت روند سیاسی این کشور برشمرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان روند مذاکرات هسته ای با غرب را روندی دشوار ولی امیدوارانه توصیف کرد و اظهار داشت که با تداوم مذاکرات و افزایش اعتماد، طرفین می توانند به راه حل جامع و بلندمدتی دست یابند.