حامد کرزای از عملیات تبادل زندانی آمریکا با طالبان بی‌خبر بوده است

یک منبع خبری بلند پایه در دولت افغانستان امروز (دوشنبه) فاش ساخت، حامد کرزای شدیدا از اینکه آمریکایی‌ها او را از عملیات اخیر تبادل یک سرباز آمریکایی با پنج زندانی طالبان بی‌خبر گذاشته‌اند، خشمگین است و واشنگتن را متهم به عدم حمایت از فرآیند صلح افغانستان کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز یکشنبه پنج زندانی طالبان که در راستای توافق محرمانه واشنگتن با طالبان توسط مقامات دولت آمریکا از زندان گوانتانامو آزاد شدند، به قطر منتقل شدند و در مقابل گروهبان بووه برگدال، نظامی آمریکایی آزاد شده توسط طالبان نیز از افغانستان به آلمان منتقل شد.

برگدال مدت پنج سال در افغانستان در اسارت طالبان بود و تنها آمریکایی تحت اسارت طالبان در افغانستان بود.

یک منبع خبری در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل که نام خود را فاش نساخت اظهار داشت:‌ حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان اکنون بیش از هر زمان نسبت به اهداف آمریکا در افغانستان بی اعتماد است.

وی افزود: حامد کرزای می‌پرسد چطور یک عملیات تبادل زندانی به این خوبی پیش رفت در حالی که فرآیند صلح افغانستان هنوز به نتیجه درخوری دست پیدا نکرده است.

این در حالی است که حامد کرزای حامی مذاکرات صلح با جنبش طالبان افغانستان بوده است. با این وجود این مذاکرات تاکنون نتیجه چندانی در بر نداشته و گروه طالبان این مساله را که تبادل زندانیان این گروه با برگدال سبب احیای مذاکرات صلح میان آنها با دولت افغانستان شود را رد کرده است.

در عین حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز یکشنبه اظهار داشت: این عملیات به هیچ وجه به فرآیند صلح افغانستان کمک نخواهد کرد زیرا ما به فرآیند صلح اعتقادی نداریم.

منبع خبری مذکور در کاخ ریاست جمهوری افغانستان نیز تصریح کرد:‌ حامد کرزای نگران است که توافقات بیشتری میان آمریکا با طالبان بدون اطلاع وی برقرار شده باشد.

وی تاکید کرد:‌ عملیات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است توافقات دیگری نیز پشت سر رییس جمهور افغانستان با طالبان مورد مذاکره قرار گرفته باشند.

حامد کرزای هنوز درباره عملیات اخیر تبادل زندانی اظهار نظر علنی نکرده است.

دفتر مطبوعاتی حامد کرزای نیز در بیانیه‌ای گفت: توافق اخیر آمریکا برای انتقال پنج شبه نظامی طالبان از زندان گوانتانامو به قطر قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

این بیانیه که از سوی وزارت امور خارجه افغانستان منتشر شد، خاطرنشان ساخت: هیچ دولتی نمی‌تواند شهروندان یک کشور را به عنوان زندانی به یک کشور سوم انتقال دهد.

عملیات اخیر آمریکا برای آزادی برگدال، خشم افغان‌ها را در پی داشته است و بسیاری این کار را نشانه‌ای از تمایل آمریکا برای دور شدناز افغانستان در سریع‌ترین زمان ممکن می‌دانند.

واشنگتن نیز اخیرا از طرح خود برای خارج ساختن همه سربازانش از افغانستان تا پایان سال 2016 پرده برداشته است.

براساس شرایط توافق آمریکا با طالبان برای تبادل زندانیان که توسط میانجیگران قطری منعقد شد، پنج زندانی طالبان که از زندان گوانتانامو به قطر منتقل شده‌اند باید یک سال در خاک قطر بمانند.

مقامات بلندپایه سازمان اطلاعات افغانستان گفتند که به اعتقاد آنها این زندانیان بار دیگر به میدان جنگ بازمی‌گردند تا به دنبال تدارک سربازان خارجی برای خروج از افغانستان، به طالبان کمک کنند.

هر پنج زندانی طالبان از سوی پنتاگون دارای ریسک بالا ارزیابی شده و دربردارنده تهدید احتمالی هستند. آنها پیش از سرنگونی حکومت طالبان توسط حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 مناصب بلندپایه‌ای در این حکومت داشتند. دست کم دو نفر از آنها متهم به جرایم جنگی شده اند و اسناد محرمانه ارتش آمریکا عنوان کردند که یکی از اتهامات آنها قتل هزاران شیعه در افغانستان است.

تبادل اخیر زندانیان طالبان با یک نظامی آمریکایی همچنین اعتراض سیاست‌مداران جمهوری‌خواه آمریکا را نیز در پی داشته است. جمهوری‌خواهان در آمریکا این عملیات را مذاکره با تروریست‌ها خوانده و نسبت به بازگشت این شبه نظامیان به میدان جنگ هشدار داده‌اند.

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در یک مصاحبه اظهار داشت: این شبه نظامیان جزو خطرناک‌ترین افراد طالبان بوده‌اند. دیگر شبه نظامیانی که ما آزاد کرده‌ایم به میدان جنگ بازگشته‌اند. چنین چیزی مستندسازی شده است. این مرا آزار می‌دهد که چرا طالبان برای آمریکا تعیین کرده که چه زندانیانی آزاد شوند.

در عین حال که دولت آمریکا به دنبال پاسخ دادن به این انتقادات است براساس آخرین گزارش‌ها برگدال به یک مرکز پزشکی در آلمان منتقل شده و قرار است پس از طی مراحل درمان خود در این مرکز به یک مرکز دیگر در تگزاس آمریکا منتقل شود.

انتهای پیام

کد N315844