پیشنهاد 600 میلیون یورویی شرکت هواپیمایی ˈاتحادˈ برای خرید آلیتالیا

اتحاد,ایتالیا

رم - ایرنا - شرکت هواپیمایی امارات متحده عربی (اتحاد) حدود 600 میلیون یورو برای خرید و نجات شرکت هواپیمایی ˈآلیتالیاˈ (alitalia) و تبدیل شدن به نخستین سهام دار این شرکت ایتالیایی پیشنهاد کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در پی اعلام مشترک دو شرکت هواپیمایی امارات و ایتالیا پیرامون متحد شدن با یکدیگر جهت نجات آلیتالیا، شرکت ˈاتحادˈ در نامه ای از آمادگی جهت سرمایه گذاری 600 میلیون یورویی برای تبدیل شدن به نخستین سهامدار این شرکت خبر داد.

شرکت اتحاد دراین نامه شرایط و روش های سرمایه گذاری خودرا اعلام کرد که می بایست تا روزجمعه مورد بررسی مدیریت الیتالیا قرار گیرد و پس ازتصویب و تایید این پیشنهاد، دو شرکت هواپیمایی سندی را برای تکمیل عملیات خرید سهام آلیتالیا بر اساس مقررات اتحادیه اروپا آماده خواهند کرد.

به عقیده منابع نزدیک به این مذاکرات، اتحاد 500 میلیون یورو را فورا و 60 میلیون یوروی دیگر را درسال 2015 در آلیتالیا سرمایه گذاری می کند تا بدین صورت از 45 تا 49 درصد سهام آلیتالیا را به خود اختصاص دهد.

شرکت اتحاد در ازای این سرمایه گذاری خواستار اخراج 2200 نیروی آلیتالیا شد ( تاکنون تا 3 هزار نیرو گمان می رفت) و همچنین یک سوم بدهی های آلیتالیا نیز در کوتاه مدت با پرداخت 560 میلیون یورو پرداخت شده و مابقی آن به سهام تبدیل می شود.

ˈگابریئله تورکیوˈ مدیر عامل الیتالیا دراین باره گفت: این یک چشم انداز عالی است و این سرمایه گذاری ثبات مالی شرکت آلیتالیا را تضمین کرده و تاییدی بر نقش کلیدی الیتالیا در محور ساختاری استراتژیکی و توسعه بخش سفرها و گردشگری در ایتالیا و هدف اصلی برای نجات شرکتی که از سالها در جستجوی یک شریک بین المللی پس از شکست مذاکرات با ˈکی ال امˈ و ˈایرفرانسˈ بود، می باشد.

ˈمائوریتزیو لوپیˈ وزیر حمل و نقل نیز در این باره گفت: نامه اتحاد چراغ سبز ساختار توافقات را روشن کرد. امروز روزی مهم برای الیتالیا است باید قرارداد نهایی را نوشت که البته ممکن است جزئیات آن تا یک ماه بطول بیانجامد .

این در حالی که شرکت آلیتالیا برای افزایش سرمایه خود درانتظار دریافت حدود 300 میلیون یورو از شرکت هواپیمایی اتحاد امارات متحده عربی بود .

شرکت الیتالیا به دنبال بحران شدید اقتصادی بار دیگر و پس از گذشت 3 سال با مشکلات شدید مالی مواجه شده و روزانه 630 هزار یورو زیان می کند و با وجود اصلاحات اتخاذ شده، این شرکت در سه سال اخیر 735 میلیون یورو از دست داده است.

گفتنی است که شرکت هواپیمایی ایرفرانس که درسال 2009میلادی پیشنهاد خرید الیتالیا را با پرداخت یک میلیارد و700 میلیون یورو داده بود، اما به دنبال مشکلات مالی دیگر علاقه ای به جذب الیتالیا نشان نداد تا اینکه شرکت هواپیمایی اتحاد به خرید سهام آلیتالیا علاقه نشان داد.

تاکنون بحران مالی و بدهی های فزاینده آلیتالیا، این شرکت را بارها در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

دولت ایتالیا در سال گذشته تحت فشار اتحادیه های کارگری برای نجات این شرکت خصوصی از ورشکستگی، در صدد یافتن شریک برای آلیتالیا بین شرکت های دولتی نیز بود و در این راستا حتی از شرکت پست ایتالیا نیز خواسته بود تا در عملیات نجات آلیتالیا سهیم باشد چرا که آلیتالیا برای خروج از بحران شدید مالی نیاز به 500 میلیون یورو نقدینگی داشت. شرکت آلیتالیا با 132 فروند هواپیما به 92 مقصد پرواز می کند و حدود 14 هزار کارمند دارد .

اروپام ** 2171/1547
کد N315820