رییس جمهوری پاکستان: خواستار تحکیم روابط با ایران هستیم

ایران,ممون حسین

اسلام آباد - ایرنا - ˈممنون حسینˈ رییس جمهوری پاکستان روز دوشنبه خطاب به نمایندگان مجلس سنا و ملی این کشور گفت: اسلام آباد خواهان تحکیم روابط و گسترش همکاری های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایرنا، ممنون حسین امروز در اولین سخنرانی خود در مراسم شروع سال جدید مجالس سنا و ملی پاکستان در اسلام آباد افزود: پاکستان بدنبال توسعه تعاملات با ایران بوده و این روند را با مد نظر گرفتن نزدیکی دو کشور در زمان های گذشته دنبال می کند.

وی سفر ماه گذشته ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان به تهران و رایزنی با مقام های ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران را موثر و معنی دار توصیف کرد و گفت: این بازدید مفهوم حقیقی روابط میان تهران و اسلام آباد را منعکس کرد.

ممنون حسین خاطر نشان کرد: مقام های جمهوری اسلامی ایران و پاکستان توافق های مهمی در پی سفر نواز شریف انجام دادند و دو کشور روابط نزدیک و دوستانه را در راستای تحقق منافع مردم و به ویژه ارتقای صلح و توسعه در منطقه می دانند.

وی با اشاره به پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان تاکید کرد: ما نسبت به تکمیل و اجرای این پروژه (طرح خط لوله صلح) اطمینان داده و بر این باور هستیم که پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان باعث نزدیک تر شدن روبط دوجانبه و حرکت همکاری های دو کشور در مسیر درست می شود.

پیش تر مقامات پاکستانی بازدید نواز شریف از تهران و دیدار با مقام های عالی دولت ایران را موفقیت آمیز و گامی در جهت پیشبرد خط لوله صلح توصیف کرده بودند.

به گزارش منابع خبری؛ مردم پاکستان نسبت به تکمیل و اجرای پروژه انتقال گاز از ایران به کشورشان امیدوار شده اند.

قرارداد انتقال گاز از ایران به پاکستان سال 1389 (2010 میلادی) امضا شد و بر اساس آن قرار است گاز طبیعی ایران از میدان پارس جنوبی در استان بوشهر به منطقه ˈنوابشاˈ ایالت سند در جنوب پاکستان منتقل شود.

این قرارداد گازی به سبب برنامه نهایی امتداد آن تا هند، ˈخط لوله صلحˈ نام گرفت. ایران قرار است از اواخر سال 1393( پایان 2014 و اوایل 2015 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

وزارت نفت پاکستان پیش تر اعلام کرد درصورت جایگزین شدن گاز وارداتی از ایران به جای نفت کوره در تولید انرژی، سالانه دو میلیارد و 400 میلیون دلار برای پاکستان صرفه جویی خواهد داشت.

براساس این گزارش؛ رییس جمهوری پاکستان در خصوص روابط کشورش با سایر کشورهای جهان نیز گفت: پاکستان یک کشور حامی صلح بوده و براساس این مفهوم ما جهت گسترش و تقویت روابط با همه کشورها از جمله کشورهای همسایه بر اساس احترام متقابل تلاش می کنیم.

وی تاکید کرد: اسلام آباد در همین راستا آماده ترویج روابط دوستانه و سازنده با دولت های جدید در هند و افغانستان می باشد.

ممنون حسین با اشاره به اوضاع داخلی پاکستان افزود: این کشور با معضل تروریسم و افراط گرایی مواجه است اما دولت پاکستان به منظور هموار کردن راه پیشرفت و برقراری صلح تلاش برای رفع این مشکل داشته و اسلام آباد هم اکنون گزینه مذاکره و گفت وگوهای صلح را برای این مهم انتخاب کرده است.

وی تاکید کرد: دولت و مردم پاکستان باید با حرکت به سوی جلو در برابر معضلات فرقه گرایی، درگیری های مذهبی، تروریسم و استفاده از تهاجم مقابله کند.

آساق ** ط.ا.ر ** 275 **
کد N315711