اجلاس وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران برگزار می شود

جنبش عدم تعهد

تهران- ایرنا-رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اوایل آبان یا اسفندماه در تهران گفت: برگزاری این اجلاس نشان دهنده دیدگاه جدید مسوولان کشورمان درباره مسایل علمی و فناوری است.

«مصطفی اعلایی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره انتقال دبیرخانه جنبش عدم تعهد از زیر مجموعه ریاست جمهوری به وزارت خارجه و برنامه های آینده آن تصریح کرد: ایران سعی می کند به عنوان رییس، نقش عدم تعهد در تاثیر گذاری های جهانی را ارتقا دهد.

وی با تاکید براینکه باید نقش جنبش عدم تعهد در تصمیم گیری های جهانی ارتقا یابد، یعنی نقش خود را در سایر ابعاد سیاسی، اقتصادی و مدیریت جهانی حفظ کند، خاطر نشان کرد: «نم» می خواهد نقش و نفوذش را در شورای امنیت، شوراهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و شورای حقوق بشر در ژنو حفظ کند و ایران سعی کرده به عنوان نماینده این جنبش نقش خود را به خوبی ایفا کند.

اعلایی با بیان اینکه جلسات زیادی توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی در نیویورک و ژنو برای ارتقای جایگاه جنبش عدم تعهد در مجامع جهانی برگزار شده است، تصریح کرد: ایران جنبش عدم تعهد را در جلسات و نشست های شورای امنیت، مجمع عمومی، شورای حقوق بشر، آژانس انرژی اتمی و ارگان های مختلف خارج از سازمان ملل نمایندگی کرده است.

وی با اشاره به اینکه ارتقای نقش عدم تعهد در مدیریت و معادلات جهانی از موضوعاتی است که ایران در این زمینه ها فعالیت کرده است، تصریح کرد: ایران تلاش دارد، همکاری های جنوب- جنوب را گسترش دهد، زیرا توجه به این همکاری ها یکی از محورهایی است که نم بسیار به آن اهمیت می دهد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه ایران تلاش کرده تا زمینه های همبستگی بین اعضای نم را برای مقابله با نظام سلطه فراهم کند، تصریح کرد: تلاش های ایران در چارچوب ظرفیت های ریاست بر جنبش عدم تعهد انجام می شود تا اختلافات بین کشورها را بخصوص درباره اسناد مربوط به اجلاس های در سطح وزرا را کم کند تا درنهایت با یک صدا بتوانند درباره مسایل جهانی اقدام کنند.

اعلایی خاطر نشان کرد: نم بزرگترین مجمع فراگیر مشورتی بعد از سازمان ملل و در کنار این سازمان است، بنابراین باید اعضای آن با یک صدا همبستگی داشته و ایران سعی کرده این یک صدایی را درباره موضوعات مختلف حفظ کند.

وی با بیان اینکه برخی قطعنامه های نم در مجمع عمومی و شورای حقوق بشر به طور سنتی صادر می شود، اظهار داشت: در طول یک سال گذشته سعی شده که این قطعنامه ها توسط جمهوری اسلامی تجدید طرح شود به شکلی که چهار قطعنامه در این زمینه صادر شده که درباره حق توسعه، حقوق بشر، تنوع فرهنگی و همکاری های بین المللی و تحریم ها بود.

معاون مدیر کل حقوق بشر و زنان وزارت خارجه با اشاره به دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه جنبش عدم تعهد خاطر نشان کرد: برگزاری اجلاس وزرای علوم کشورهای عضوجنبش عدم تعهد در تهران می تواند نشان دهنده دیدگاه های جدید کشورمان درباره مسایل علمی و فناوری باشد.

اعلایی تصریح کرد: این نشست در نیمه دوم سال یعنی اوایل آبان ماه یا اوایل اسفندماه برگزار می شود و سعی می کنیم در آن، تفکرات و دیدگاه های جدید کشورمان درباره مسایل علمی و فناوری روز دنیا را ارایه دهیم، زیرا یکی از مزیت های جمهوری اسلامی ایران که می تواند با دیگر کشورها رقابت کند، بحث علوم و فناوری ها است و ما سعی می کنیم از این قابلیت استفاده برجسته و عمده کنیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با کشورهای غربی، روسیه و چین ارتباطات نزدیکی دارند، زیرا دنیا در فرآیند جهانی شدن، بدون ارتباطات معنی ندارد و همه کشورها و جناح ها با هم تعامل نزدیکی دارند.

اعلایی با اشاره به اینکه در برخی موارد اعضای جنبش عدم تعهد در زمینه های سیاسی اختلافات فاحشی دارند، ادامه داد: نزدیک کردن مواضع این کشورها در برخی موارد بسیار دشوار است، ولی تجربه نشان داده که درنهایت نم توانسته این اختلافات را کم کند به شکلی که با یک صدا برای منافع جمعی کشورهای عضو مطالبی را مطرح کرده و درباره آن موضع گیری کنند.

وی در زمینه مواضع جنبش عدم تعهد درقبال موضوع حق وتو در شورای امنیت تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تحول در ارتباط با ساختار شورای امنیت حمایت می کند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه جمهوری اسلامی همواره از تغییر ساختار در شورای امنیت با توجه به تحولات روز دفاع می کند، خاطر نشان کرد: این ساختار مربوط به 70 سال قبل و سال 1945 است که باید به روز شده و با ماهیت چند جانبه گرایی روابط بین الملل در زمان کنونی منطبق شود.

وی با اشاره به اینکه دوران دو قطبی و چند قطبی در جهان سپری شده است ، گفت: دنیا به سمت چند جانبه گرایی، منطقه گرایی و کثرت جناح هایی سیاسی و اقتصادی پیش می رود که باید چنین تحولی خود را در ساختار شورای امنیت نشان دهد.

اعلایی با بیان اینکه ایران موافق تغییر در ساختار شورای امنیت است اما اینکه چه کشوری می تواند حق وتو داشته باشد، بحث دیگری است که باید درباره آن صحبت کرد، اظهار داشت: به هرحال جنبش عدم تعهد دو سوم کشورهای دنیا را شامل می شود و اما نمی توان انتظار داشت که همه اعضا از یک یا دو کاندیدا برای عضویت دایم در شورای امنیت بصورت یک صدا حمایت کنند.

وی افزود: جنبش عدم تعهد دارای سلایق مختلف است و همین سلایق از اعضایی که نامزد عضویت دایم در شورای امنیت شده اند به شکلی که منافع خودشان یا منافع گروهی آنها حفظ شود، حمایت می کنند.

اعتمادی درپاسخ به این سوال که انتقال دبیرخانه جنبش عدم تعهد به وزارت خارجه تا چه اندازه می تواند به ارتقای جایگاه این جنبش در محافل جهانی کمک کند، تصریح کرد: از این جهت که بحث های بین المللی به صورت تخصصی، تعیین مواضع و گرایشات سیاسی همیشه در وزارت خارجه دنبال شده، امیدوارم انتقال دبیرخانه آن به وزارت خارجه مبنایی برای تحولات بیشتر در کارکرد این جنبش شود.

وی با ارایه گزارشی از عملکرد دوسال گذشته ایران در زمینه ریاست بر جنبش عدم تعهد گفت: بسیاری از نمایندگی های ایران در خارج از کشور و دبیرخانه جنبش عدم تعهد در تهران سعی کرده اعتمادی را که اعضای این جنبش برای سپردن ریاست به ایران نشان داده اند، حفظ کنند.

معاون مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت خارجه بهترین دستاورد ایران پس از پایان دوران ریاست بر جنبش را انجام بهتر مسوولیت خود عنوان کرد و ادامه داد: یعنی ایران باید در زمینه ارتقای نقش نم در مدیریت جهانی، از بین بردن اختلافات، گسترش همکاری های جنوب - جنوب و مسایل مختلف، بیشترین و بهترین و کارآمدترین ریاست را تاکنون جنبش داشته اجرایی کند.

وی خاطر نشان کرد: فکر می کنم طی دو سال و نیم گذشته جمهوری اسلامی ایران ظرفیت های خوبی را برای همگرایی کشورهای عضو عدم تعهد نشان داده است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در پاسخ به این سوال که آیا این جنبش از ایران درباره استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دفاع می کند یا خیر خاطر نشان کرد: بله، شاه بیت این دفاع هم این است که همه کشورها حق استفاده از فناوری صلح آمیز انرژی هسته ای دارند و هیچ کشوری نمی تواند در این زمینه موجب ایجاد فشار به عنوان ابزاری سیاسی بر کشورهایی که تصمیم دارند که این کار را انجام دهند، باشد.

وی تصریح کرد: در چندسال قبل از اینکه ایران ریاست نم را بر عهده بگیرد و یا اکنون که ریاست آن را برعهده دارد، همیشه درکنار ایران بوده و از استفاده از انرژی هسته ای بصورت صلح آمیز دفاع کرده است.

اعتمادی گفت: انتظارات ما از جنبش عدم تعهد باید متناسب با ماهیت جنبش باشد، ماهیت جنبش عدم تعهد هم مشورتی بودن آن است، زیرا نم ساختار ندارد و برخلاف سازمان ملل که دبیرخانه ثابت، سازوکار مشخص و طرح های اجرایی دارد، نیست.

وی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد مجمع مشورتی فراگیر جهانی و باشگاهی برای تبادل نظر بوده که در تصمیم گیری ها جهانی بسیار موثر است، خاطر نشان کرد: یعنی در زمینه ایستادگی و مقابله با کشورهایی که در خواستار سلطه جویی هستند بسیار موفق بوده و توانسته آنرا مدیریت و کنترل کند.

اعلایی تصریح کرد: باید در حدی از نم و ریاست ایران انتظار داشته باشیم که منطبق با ماهیت جنبش باشد، پس هیچ گونه تحولات ساختاری را نباید در نم انتظار داشت چون به هیچ عنوان ساختار ندارد، ولی می توان در زمینه دیدگاه ها، تفکرات و ظرفیت های جدید در جهت منافع جمعی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد موثر بود.

سیام**9103** 1418
کد N315592