رئیس کمیسیون خارجی مجلس سوریه:

صندوق های رای تعیین کننده سرنوشت مردم سوریه است

سوریه,مردم

تهران- ایرنا- ˈفادیا دیبˈ رئیس کمیسیون خارجی مجلس مردمی سوریه گفت: صندوق های رای و نه اتاق های دربسته غرب تعیین کننده سرنوشت مردم سوریه است.

به گزارش اخبار رسانه های خارجی ایرنا، دیب که برای شرکت در دومین نشست روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه به ایران سفر کرده بود، دیروز (یکشنبه) در حاشیه این اجلاس گفت: انتخابات برای نخستین بار در فضایی دمکراتیک در سوریه انجام می شود و روند آن همانطور که در خارج از کشور به خوب برگزار شد، در داخل هم سیر طبیعی را طی خواهد کرد.

وی یادآور شد که سرنوشت مردم سوریه از طریق صندوق های رای و نه اتاق های دربسته در غرب تعیین می شود.

دیب همچنین از جامعه بین المللی خواست که به قراردادهای بین المللی پایبند باشند و به حاکمیت قانون و حقوق مردم سوریه احترام بگذارند.

وی وحدت ویکپارچگی کشورهای شرکت کننده در اجلاس تهران را برای مقابله با تروریسم ضروری دانست و بر اهمیت اجلاس تهران در زمینه حمایت از راه حل سیاسی و گفت وگو های آشتی برای برقراری حاکمیت مردم سوریه تاکید کرد.

خانم دیب با محکوم کردن تصمیم اخیر آمریکا در افزایش حمایت نظامی از تروریست ها گفت: این تصمیم به منزله اصرار بر یک رویه غلط و ایستادگی در برابر مقاومت مردم سوریه و همبستگی آنها علیه دشمن است.

وی ادامه داد: افزایش ورود تروریست ها به خاک سوریه هیچ تاثیری بر وحدت وانسجام مردم این کشور ندارد و اراده مردم برای مقابله با تروریسم را قوی تر می کند.

ˈاحمد جمعهˈ نماینده پارلمان نیجر نیز در حاشیه اجلاس دوستان سوریه به خبرنگار ایرنا گفت: نتیجه انتخابات سوریه نشانگر رای و نظر مردم این کشور خواهد بود.

وی آشتی ملی را راه خروج از بحران دانست و خواستار وحدت کشورهای شرکت کننده در کنفرانس تهران برای مقابله با تروریسم و پایان دادن به بحران سوریه شد.

ˈصلاح زواویˈ سفیر فلسطین در تهران هم انتخابات سوریه را اعلام نظر مردم این کشور خواند و ابراز امیدواری کرد که ابتکار عمل رهبران سوریه در زمینه مبادرت به آشتی پردامنه در کشور ادامه یابد، کمیسیون های مرکزی و فرعی جدیدی برای بازسازی سوریه تشکیل شود و این کشور همچنان قلعه محکمی برای مبارزات عربی و اسلامی باقی بماند.

زواوی ادامه داد: دولت آمریکا در پی تضعیف سوریه و ویرانی این کشور عربی و تاسیسات آن است. تضعیف سوریه به واقع توطئه ای بین المللی علیه این کشور، تاریخ آن و همچنین نقشی است که دمشق در حمایت از مساله فلسطین و مسائل مهم جهان ایفا می کند.

وی یادآور شد: هدف آمریکا اصلاحات در سوریه نیست، بلکه حذف نقش این کشور از مبارزات عربی اسلامی است که از یکصد سال قبل ایفا می کند.

با وجود شبهه آفرینی های رسانه های غربی، بسیاری از مردم سوریه که ناآرامی های داخلی این کشور را به مدت حدود سه سال با صبوری و تحمل وصف ناپذیر تاب اورده اند، حضور در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان را راه گشای آینده روشن فراروی خود می دانند.

در مرحله نخست انتخابات که برای اتباع مقیم خارج از کشور برگزار شد، حدود 95 درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند.

ˈماهر عبد الحفیظ حجارˈ، ˈحسان عبدالله النوریˈ و بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه که 13 خرداد ماه برگزار می شود، با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

رسانام** 1453**2017
کد N315455