معاون حقوقی رییس جمهوری:

نگاه غیرسلیقه ای به قوانین و مبانی شرعی سعادت دنیا و آخرت را به همراه دارد

جلسه مرکز تحقیقات,معاونت حقوقی

تهران - ایرنا - معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: اگر در وضع قوانین و مبانی شرعی با نگاه عمیق، شفاف و غیرسلیقه ای همراه باشد سعادت دنیوی و اخروی مردم را به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «الهام امین زاده» روز دوشنبه در نشست مشترک با رییس و مسوولان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، افزود: نگاه ما در حوزه قانونگذاری شرع و فقه بنیادین است، اگر زمینه های فقهی در یک قانون مشخص شود سعادت دنیوی و اخروی را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مبانی شرعی با نگاه عمیق، شفاف و غیرسلیقه ای اعمال شود می تواند این موضوع را دنبال کند و سعادت دنیوی و اخروی داشته باشد.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهارداشت: تعامل و همکاری کارشناسان معاونت حقوقی رییس جمهوری و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس می تواند راهکارهای خوبی برای آینده قانونگذاری و قانون محوری کشور به دست آورد.

امین زاده به سفر اخیر خود به قم برای آگاهی از دغدغه های آیات عظام در مورد منطبق بودن قوانین و لوایح با شرع و فقه اسلامی و محوری کردن قانونمداری اشاره کرد و گفت: قطعا مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی می تواند نقش مهمی در تطبیق قوانین حاکم بر جامعه با شرع مقدس و مبانی فقهی داشته باشد.

وی ادامه داد: در مراکز حوزه علمیه کشور در زمینه فقه سیاسی اقدامات خوبی انجام شده است اما آحاد جامعه از این دستاوردهای حقوقی و فقهی آگاه نیستند که باید به این بخش ورود کامل شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: ما نیاز به کار تخصصی و مداوم و برنامه ریزی شده در حوزه قانونگذاری با مبانی فقهی داریم که مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی می تواند به زیربنای فقهی قوانین نظارت و هماهنگی میان آنها را برقرار کند.

امین زاده ادامه داد: اگر سیاست های کلی نظام از اصول فقهی بهره مند شود قابل استفاده در جامعه هستند و مورد پذیرش جامعه قرار خواهند گرفت.

وی، خواستار تعامل و همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با این معاونت درباره موضوعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و تبیین قوانین بر مبنای فقهی در این زمینه ها شد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با یادآوری مشکلات و نواقصی که در زمینه های اجتماعی، قانون مداری و قانونگذاری وجود دارد، اراده این معاونت را همکاری و تعامل با مسوولان و کارشناسان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای قانونگذاری و هماهنگی آن با فقه اسلامی در جامعه عنوان کرد.

امین زاده همچنین خواستار همکاری مشترک با این مرکز برای ایجاد بهبود فضای کسب و کار و تدوین قانون تجارت با نگاه به اقتصاد مقاومتی شد.

سیام(3)**9121**9132**1336
کد N315101