دادستان کرمان خطاب به کارشناسان دادگستری:

حفظ حقوق بیت‌المال در اظهارنظرهای کارشناسی فراموش نشود

سیاسی

دادستان عمومی و انقلاب کرمان به کارشناسان دادگستری گفت که حفظ حقوق بیت المال را در اظهارنظرهای کارشناسی فراموش نکنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، یدالله موحد در مجمع سالانه کانون کارشناسان دادگستری استان کرمان اظهار کرد: در سال 1317 برای نخستین بار ساختار کانون کارشناسان در بدنه قوه قضائیه ایجاد شد و این مجموعه روند تکاملی طی می کند و روز به روز در مسیر کیفیت کار و ارائه خدمات کارشناسی مطلوب تر به جامعه تلاش می کند.

وی افزود: یکی از اهداف کانون، نظارت مستمر بر کار کارشناسی به منظور حسن اجرای کارشناسی است و مقوله نظارت و جایگاه این امر بحث سالم سازی و پیشگری از آسیب ها و تهدیدات است.

موحد تصریح کرد: هدف از نظارت، صیانت از جایگاه سازمان، امر کارشناسی و نقش آن در اجرای عدالت است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از رضایتمندی مردم از دستگاه قضا به عملکرد کارشناسان رسمی برمی گردد، بیان کرد: هرچه نظرات و اظهارعقیده کارشناسان مبتنی بر امور علمی و تخصص باشد، تاثیر مستقیم در آراء و اتقان احکام می گذارد و اگر نظرات سست بوده و فاقد مبنای علمی باشد تاثیر منفی می‌گذارد که به تبع آن نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت.

دادستان کرمان گفت: دادسرا و دادگاه انتظامی کانون کارشناسان به منظور بررسی برخی تخلفات اعضای کانون تشکیل شده و هدف، پیشگیری و سالم سازی است و این امر اولویت هر دستگاه نظارتی است.

وی با اشاره به بیشترین موارد تخلف در پرونده‌ها در این زمینه تصریح کرد: از کارشناسان می خواهیم این مسائل را مراعات کنند تا پرونده انتظامی برای آنها تشکیل نشود.

موحد بیان کرد: رعایت مهلت کارشناسی باید مورد توجه قرار گیرد و اگر بدون تقاضای مهلت از دادگاه، به این زمان توجه نشده و در اظهار نظر کارشناسی تاخیر بیفتد ممکن است مسئولیت انتظامی برای کارشناس به وجود آورد.

وی تاکید کرد: عدم توجه برخی کارشناسان به متن قرار یکی از مسائل دیگر است و باید دقت شود دادگاه چه کار موضوعی از شما می خواهد؟

دادستان کرمان اظهار کرد: برای اخذ وجه مازاد بر تعرفه، مسئولیت انتظامی خیلی شدید در نظر گرفته شده و خارج از مبلغ تصریح شده در قرار، نباید وجهی رد و بدل شود.

وی افزود: در تطبیق اسناد برای پرونده های بانکی، کیفری و برای وثیقه و ... کارشناسان باید دقت کنند و به توضیحات اشخاص و همسایگان بسنده نکنند.

انتهای پیام

کد N314632