حمایت گروه‌های سنی عراق از نخست‌وزیری مالکی

انتخابات عراق

منابع عراقی اعلام کردند که توافقی میان گروه‌های سنی با ائتلاف دولت قانون صورت گرفته است که براساس آن گروه‌های سنی از تصدی پست نخست‌وزیری توسط نوری مالکی برای سومین بار حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع نزدیک به ائتلاف گروه‌های سنی در عراق اعلام کرد توافقی با ائتلاف دولت قانون در خصوص حمایت از نخست وزیری نوری مالکی برای سومین بار وجود دارد.

ائتلاف گروه‌های سنی شامل بیش از 40 نماینده است که از فراکسیون متحدون به رهبری اسامه نجیفی، رئیس پارلمان عراق از ائتلاف العربیه به رهبری صالح مطلق و از فهرست الوطنیه به رهبری ایاد علاوی جدا شده‌اند.

این منبع خاطرنشان کرد: براساس توافق‌های صورت گرفته سلیم جبوری از رهبران ائتلاف گروه‌های سنی که از ائتلاف متحدون خارج شده‌ است تصدی پست ریاست پارلمان عراق را بر عهده می‌گیرد.

وی عنوان داشت: براساس این توافق‌ها جمال کربولی، رهبر ائتلاف گروه‌های سنی نیز تصدی پست معاون نخست وزیر عراق را بر عهده می‌گیرد و در مقابل این ائتلاف از کاندیداتوری نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون برای تصدی پست نخست وزیری حمایت می‌کند.

برآوردهای محافل عراقی حاکی از این است که ظرف چند روز آتی توافق‌هایی به سرعت میان فراکسیون‌های سیاسی در خصوص تشکیل دولت جدید صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N314613