امیر اسماعیلی در مراسم رونمایی سامانه راداری سپاه:

رادار قدیر توسط موشک های ضد رادار قابل شناسایی نیست

نیروهای مسلح

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء گفت: سامانه قدیر سیگنال پایین در برابر جنگ الکترونیک دارد و کشف این رادار توسط موشکهای ضد رادار بسیار پایین است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه هوایی خاتم الانبیاء در مراسم رونمایی سامانه راداری قدیر نیروی هوافضای سپاه پاسداران که در گرمسار برگزار شد، گفت: این سایت راداری متعلق به پدافند هوایی کل کشور است و از تکنیک رزونانس با تشدید فرکانس استفاده می کند.

وی با بیان اینکه این رادار سه بعدی بیش از هزار کیلومتر برد دارد، ادامه داد: این رادار توسط نیروی هوافضای سپاه طراحی، تولید و مستقر شده است.

امیراسماعیلی افزود: زمانی در کشور رسیدن به چنین راداری یک گلوگاه علمی بود اما امروز در آستانه 14 خرداد و سالگرد رحلت امام راحل، جمهوری اسلامی ایران به این توان رسیده است و در این زمینه چیزی کمتر از کشورهای صاحب سبک نداریم. به صورتی که در گذشته کشورهایی که چنین رادارهایی را نداشتند، رادارهای خود را از کشورهای صنعتی خریداری می کردند اما ما چون تحریم بودیم همواره سامانه های دفاعی و پدافند هوایی را خودمان طراحی و تولید کردیم به طوری که در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء نیز ما دارای رادار شهاب و ثامن هم هستیم.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء با بیان اینکه سامانه پدافند هوایی، دژهای مستحکم و لایه های دفاعی کشور هستند، افزود: اگر قرار باشد با حملات گسترده هوایی مقابله کنیم باید از تکنیک پیشرفته در سامانه های خود استفاده کنیم. لذا به همین منظور در تجهیز این رادار از فرکانس های یو اچ اف، وی اچ اف و اچ اف استفاده شده است.

وی ادامه داد: سامانه قدیر سیگنال پایین در برابر جنگ الکترونیک دارد و کشف این رادار توسط موشکهای  ضد رادار بسیار پایین است که از مجموع از تکنیک های بسیار پیشرفته و منحصر به فرد در آن استفاده شده است.

امیراسماعیلی در پایان خطاب به فرماندهان نیروی هوافضای سپاه که در محل استقرار رادار قدیر حضور داشتند، گفت: از شما برادران که حدود 2 سال تلاش کردید و این رادار باشکوه ملی را به عظمت رساندید، کمال تشکر را دارم و اعلام می کنم این دستاورد حاصل خون پاک شهدای عزیزمان است.