امیر کویت: تا توافق نکنم از ایران نمی روم

امیر کویت

پس از پادشاه عمان، امیر کویت دومین رئیس دولت یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی به ایران سفر می‌کند.

جام نیوز: احمد جابر صباح امیر کویت که برای اولین بار در مقام امیری کویت به ایران سفر کرده، با حجت الاسلام حسن روحانی دیدار کرد.
 

 

http://media.jamnews.ir/CA706BEF-9B5E-4A17-AF36-6BCABED8ADB6_w640_r1_s_cx0_cy1_cw0.jpg

 

 

رادیو فردا (radiofarda)  با اشاره به این دیدار نوشته است:

 
حسن روحانی در این دیدار خواستار «گسترش و تعمیق مناسبات» شده است.

  خبرگزاری فرانسه می‌گوید سفر دو روزه امیر کویت نشان از گرم شدن روابط ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس]، با روی کار آمدن آقای روحانی در مقام ریاست‌جمهوری است.

 
حسن روحانی با اشاره به «وجود برخی مشکلات در کشورهای منظقه از جمله عراق و سوریه» از آمادگی تهران «برای توسعه روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جهت حل و فصل مسائل و مشکلات موجود در این منطقه» سخن گفته است.

  شیخ صباح نیز گفته است «سفر به ایران تا زمانی که توافق میان مسئولان دو کشور تحقق پیدا نکند به پایان نخواهد رسید و ما با این نیت به ایران سفر کرده‌ایم که مسئولان دو کشور در زمینه گسترش مناسبات و همکاری‌ها با یکدیگر به توافق برسند.»

 

 

http://media.jamnews.ir/0%2c%2c16290560_303%2c00.jpg

  
وزیران خارجه، دارایی، بازرگانی و صنعت و نفت، نیز معاون نخست‌وزیر کویت، همراه احمد جابر صباح به ایران آمده‌اند.

  حسن هاشمیان، تحلیلگر سیاسی، در یادداشتی برای رادیو فردا، روابط ایران و عربستان را «موضوع مهم سفر» امیر کویت به تهران عنوان کرده است.

  علاوه بر احتمال میانجی‌گری میان دو کشور از سوی کویت، مسئله اجلاس سالیانه «سازمان همکارهای اسلامی» در شهر جده که از زمان شکل‌گیری بحران سوریه تاکنون برگزار نشده، و نیز دیدارهای احتمالی حاشیه آن مطرح شده بود.

 
احمد جابر صباح قرار است در این سفر دو روزه با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز دیدار کند.

 

http://media.jamnews.ir/1%28787%29.jpg

 

سایت دویچه وله (DeutscheWelle) نیز با مهم خواندن سفر امیر کویت به ایران نوشته است:

  تحلیلگران دیدار امیر کویت از ایران را نشانه‌ای دیگر دال بر آب شدن یخ روابط میان ایران و کشورهای عرب منطقه از زمان روی کار آمدن روحانی به عنوان رئیس جمهور می‌دانند.

  شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، یکشنبه (۱۱ خرداد / اول ژوئن) در صدر هیأتی بلندپایه از مقامات کویتی برای انجام دیداری دو روزه وارد تهران شد. امیر کویت را وزیران امور خارجه، دارایی، بازرگانی و صنعت و نفت و معاون نخست وزیر کویت همراهی می‌کنند.

  امیر کویت در مجموعه سعدآباد تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ملاقات کرد. هر دو طرف بر ضرورت توسعه، تقویت و تعمیق همه‌جانبه روابط ایران و کویت تاکید کردند.

 
تشویق کویتی‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران

روحانی سفر امیر کویت را نقطه عطفی در روابط دو کشور خواند. وی بر لزوم گسترش روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور تأکید کرد. روحانی افزود مانعی را در این مسیر نمی‌بیند و معتقد است که مسئولان دو کشور باید در این راستا برنامه‌ریزی داشته باشند.

  امیر کویت دومین رئیس دولت یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی به ایران سفر می‌کند. پیش از او پادشاه عمان، قابوس بن سعید، به عنوان نخستین میهمان خارجی دولت روحانی در شهریور ۱۳۹۲ به ایران سفر کرده بود.

  رئیس جمهور ایران به برنامه دولت برای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران اشاره کرد و گفت که در مناطق جنوبی ایران از جمله آبادان و خرمشهر که نزدیک کویت هستند زمینه‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان کویتی اعم از دولتی و بخش خصوصی فراهم شده است. او همچنین گسترش گردشگری میان ایران و کویت را از جمله موارد مهم در روابط دو کشور دانست.

 

  http://media.jamnews.ir/%d8%a7%d9%85%d8%b6%d8%a7%db%8c%20%d9%85%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82%d8%aa%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%20%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c%20%d8%a8%db%8c%d9%86%20%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%20%d9%88%20%da%a9%d9%88%db%8c%d8%aa%20%2813%29.jpg

 

همکاری برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه

حسن روحانی سپس به موضوع امنیت و ثبات منطقه پرداخت و گفت که آن را شرط توسعه روابط و همکاری کشورها می‌داند. او اشاره کرد به اینکه منطقه خاورمیانه پس از مدتها روبرویی با مشکلات فراوان به "ثبات نسبی" رسیده است.

  روحانی گفت: «معتقدیم ثبات و امنیت منطقه تنها با همکاری و تعامل کشورهای منطقه ایجاد می‌شود. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با همه کشورهای منطقه به ویژه کویت در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه، مشارکت و تعامل بیشتری داشته باشد.»

  رئیس جمهور ایران خشونت، افراطی‌گری و تروریسم را از عوامل مهم بی‌ثباتی و وجود مشکلات امنیتی در منطقه دانست و گفت که برای برقراری آرامش در کشورهایی چون عراق و سوریه همه کشورهای منطقه باید کمک کنند. او گفت که ایران "به هر کشوری که مصمم به مبارزه با تروریست‌ها باشد کمک خواهد کرد".

  روحانی بر آمادگی ایران برای توسعه روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جهت حل مشکلات منطقه تاکید کرد. وی بخصوص از همکاری ایران و عراق و مشارکت این دو کشور در تصمیم‌گیری‌ها به عنوان شرط رفع مشکلات امنیتی منطقه خلیج فارس نام برد. او همچنین به لزوم همکاری کشورهای خلیج فارس برای حل مشکلات زیست محیطی و استفاده از منابع خلیج فارس اشاره کرد.

  رئیس مرکز مطالعات استراتژیک کویت درباره روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس به خبرنگاران گفت: «کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران باید اعتبار و نفوذ یکدیگر را به رسمیت بشناسند. اگر تاثیر ایران سازنده باشد ما مخالفتی با آن نداریم.»

  کشورهای منطقه بارها نسبت به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها همچنین انتقاد کرده‌اند که ایران در امور داخلی این کشورها دخالت می‌کند. اما ایران همواره این انتقاد را رد کرده و نیز برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز خوانده است.

  روابط میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس از زمان انقلاب ایران رو به کدورت نهاد. کویت و عربستان سعودی، بزرگترین کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، ‌در زمان جنگ ایران و عراق از عراق حمایت کردند. جنگ داخلی طولانی سوریه نیز بر تیرگی روابط میان ایران و عربستان افزود.

 

http://media.jamnews.ir/2%28614%29.jpg

 

  صدای آمریکا (VOA) با پوشش این خبر، آورده است:

  در نخستین سفر رسمی بلندپایه ترین مقام حکومتی کویت به ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ و به عنوان نشانه ای از تمایل ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای بهبود روابط، شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت عصر روز یکشنبه در راس هیأتی بلندپایه وارد تهران شد.

  امیر کویت در آغاز سفر دو روزه خود به ایران، در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران قرار گرفت و سپس در مجموعه سعدآباد در شمال تهران، مورد استقبال رسمی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار گرفت.

  آقای روحانی در دیدار با شیخ صباح با بیان این که ایران آمادگی دارد با همه کشورهای همسایه در راستای تقویت ثبات و امنیت در منطقه، تعامل بیشتری داشته باشد گفت «رفع مشکلات منطقه ای و امنیتی این منطقه، درگرو همکاری ایران و عراق و مشارکت آنها در تصمیم گیری ها است.»

  روابط ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در سال های اخیر به دلیل برنامه هسته ای ایران و آن چه که دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه – بویژه عراق و سوریه – عنوان می شود، رو به تیرگی گذاشته است. پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ و تغییر رویکرد دیپلماتیک ایران در صحنه سیاست خارجی، تمایل دو طرف برای رفع اختلافات نیز وارد مرحله جدیدی شد.

  وبسایت خبری تحلیلی «دیپلماسی ایرانی»، با اشاره به «فضای خوش بینی محتاطانه ای همراه با نوعی تردید» که درپی این سفر بوجود آمده می نویسد، مقام های دو کشور امیدوارند این گام بتواند به کاهش تنش ها در منطقه، بخصوص در رابطه با بحرین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی کمک کند.

 

http://media.jamnews.ir/20140521175854_thumbnail.jpg

 

 


خبرگزاری بلومبرگ نیز می گوید این سفر یک ماه پس از آن که عربستان سعودی اعلام کرد آماده است به منظور برقراری ثبات در منطقه با ایران گفتگو کند، انجام می شود، و برخی رسانه ها نیز گفتند احتمال دارد امیر کویت حامل پیامی از جانب ریاض برای تهران باشد.

  سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روز ۲۳ اردیبهشت ماه، با بیان این که از همتای ایرانی خود برای سفر به عربستان دعوت کرده است، گفت هر زمانی که آقای ظریف مایل به انجام این سفر باشد، مقامات عربستان آماده استقبال از او هستند.

  وزیر خارجه ایران ماه هاست برای سفر به عربستان سعودی ابراز تمایل کرده، اما هنوز تاریخی برای این سفر اعلام نشده است. وی آذر ماه سال گذشته در جریان دیدار از کویت گفته بود «ما به عربستان سعودی به عنوان یک کشور مهم و مؤثر در منطقه می نگریم و برای افزایش همکاری ها با این کشور به نفع منطقه تلاش می کنیم.»

  روابط ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس پس از وقوع انقلاب اسلامی ۵۷ و آغاز جنگ ایران و عراق و با حمایت آن کشورها از صدام حسین رو به تیرگی رفت. پس از پایان جنگ روابط ایران و همسایه های عرب حوزه خلیج فارس بهبود تدریجی یافت.

  در سال های اخیر و بویژه با آغاز بحران داخلی در سوریه و حمایت ایران از بشار اسد رئیس حکومت دمشق، و نیز توافق موقت هسته ای کشورهای غربی با ایران، بار دیگر روابط ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس، بویژه با عربستان سعودی بزرگترین عضو آن شورا، دچار تنش شد.

 

http://media.jamnews.ir/3%28519%29.jpg

کد N314261