اسنودن درخواست پناهندگی سیاسی کرد

تسنیم نوشت:

پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا که هم اکنون در روسیه پناهنده شده و از سوی مقام های واشنگتن تحت پیگرد قرار دارد درخواست پناهندگی سیاسی به برزیل ارائه کرده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، ادوارد اسنودن افشاگر برنامه اطلاعاتی و جاسوسی دولت آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی گلوبوی برزیل تاکید کرد: من دوست دارم در برزیل زندگی کنم.
پناهندگی سیاسی اسنودن در روسیه در ماه اوت امسال به پایان خواهد رسید. آمریکا پاسپورت اسنودن را از اعتبار ساقط کرده است. اسنودن تصریح کرد: درخواست پناهندگی خود را به صورت رسمی به چندین کشور از جمله برزیل ارائه کرده است.
بر اساس این گزارش وزارت خارجه برزیل اعلام کرده است که هنوز هیچ درخواست رسمی در خصوص پناهندگی سیاسی اسنودن دریافت نشده است. اسنودن در این باره گفت: وی اسناد خود برای دریافت پناهندگی را در ازای پیدا کردن بهشتی امن در اختیار هیچ کشوری قرار نمی دهد چرا که پناهندگی باید به خاطر مسائل و دلایل انسانی اعطا شود.
اسنودن افزود: وی اسناد بیشتری مربوط به برنامه های جاسوسی آمریکا در انگلیس و برزیل در اختیار دارد. زمانی که اسنودن اسناد مربوط به جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا در برزیل را فاش کرد، دیلما روسف رئیس جمهور برزیل سفر خود به واشنگتن را لغو کرد. اسنودن در مصاحبه اخیر خود با شبکه ان بی سی از تمایل خود برای بازگشت به آمریکا خبر داده است. دولت اوباما از بازگشت اسنودن به آمرکیکا استقبال کرده ولی بر این باور است که اسنودن به خاطر افشای اطلاعات حساس امنیتی و کمک به دشمنان آمریکا باید محاکمه شود.
وکیل اسنودن نیز در این باره تاکید کرد: هیچ شانسی برای محاکمه اسنودن در دادگاه یا در حضور مردم وجود ندارد. اسنودن در صورت بازگشت به آمریکا به سلول انفرادی برده خواهد شد و شاید کل دوره زندان و یا حتی مابقی عمرش را در سلول انفرادی بگذراند.
مشاور حقوقی اسنودن نیز تاکید کرد: شانس آزادی اسنودن با قرار وثیقه نیز صفر است. علاوه بر این قوانین کنونی مربوط به تعقیب قضایی اقدامات جاسوسی در آمریکا نیز امکان محاکمه عادلانه اسنودن را فراهم نمی کند.
افشای اسناد و مدارک مربوط به برنامه های جاسوسی آمریکا از سوی ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، مقام های کاخ سفید را با چالش های جدی روبرو کرده است.

5252

کد N314219