ملاعمر: تبادل سرباز آمریکایی با زندانیان طالبان "پیروزی بزرگ" بود

سیاسی

پس از تبادل پنج زندانی طالبان با یک سرباز آمریکایی، سرکرده گروه طالبان در بیانیه‌ای این تبادل را "پیروزی بزرگ طالبان" خواند.

پس از تبادل پنج زندانی طالبان با یک سرباز آمریکایی، سرکرده گروه طالبان در بیانیه‌ای این تبادل را "پیروزی بزرگ طالبان" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)به نقل از شبکه‌ خبری ای بی سی،‌ ملاعمر، سرکرده گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما باید به خاطر این پیروزی بزرگ شکرگذار باشیم. فداکاری نیروهای ما منجر به آزادی مقامات ارشد گروه‌ ما از دست دشمنانمان شد.

ملا عمر در ادامه آزادی تمامی زندانیان طالبان را که برای آزادی افغانستان می‌جنگند، خواستار شد.

سرباز آمریکایی که با این پنج زندانی طالبان مبادله شد روز گذشته وارد یک مرکز پزشکی در آلمان شد.

این مقام ارشد طالبان گفته است که آزادی این سرباز آمریکایی پس از هفته‌ها مذاکره و پس از یک اقدام مشابه ناکام در دو سال پیش رقم خورد.

ملاعمر از سال ۲۰۰۱ که حکومت طالبان در افغانستان به دست آمریکا و متحدانش سرنگون شد، سخنرانی یا حضوری در یک مکان عمومی نداشته است.

او در بیانیه خود نوشته است: "من به تمام مردم مسلمان افغانستان تبریکات صمیمانه می‌فرستم."

هرچند کنگره آمریکا، دولت این کشور را مورد انتقاد قرار داده که چرا ۳۰ روز پیش از این معاوضه، به آنها اطلاع نداده‌، اما چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا از این تصمیم دفاع کرده و گفت که ایالات متحده برای نجات جان سربازانش باید سریع عمل کند.

به گفته هاگل جان بوئی برگدال در خطر بوده است.

گفته می‌شود که این پنج نفر، بلندپایه‌ترین مقام‌های طالبان هستند که در گوانتانامو زندانی بودند و آنها را نیروهای آمریکایی هنگام برانداختن حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ دستگیر کرده بودند.

وزیر دفاع آمریکا امیدوار است که این معاوضه آغازی باشد بر روند مذاکره با طالبان.

دولت افغانستان نیز از این معاوضه مطلع نبوده است. وزارت خارجه این کشور، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحویل دادن زندانیان طالبان به کشور ثالث، نقض قوانین بین‌المللی است. در این بیانیه از دولت قطر و آمریکا خواسته شده تا این افراد آزاد شوند.

قطر، میانجی معاوضه زندانیان بود.

انتهای پیام

کد N314189