استاد دانشگاه دوحه قطر

پیشنهاد روحانی برای جهان عاری از خشونت منشاء خیر برای جهان اسلام است

ایران,مالزی

کوالالامپور – ایرنا – استاد دانشکده مطالعات اسلامی دانشگاه دوحه قطر اقدام دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران و پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراط گرایی را با اهمیت دانست و گفت که این پیشنهاد می تواند منشا خیر برای جهان اسلام باشد.

ˈیاسر آئوداˈ استاد دانشگاه دوحه قطر که به منظور شرکت در نشستی به مالزی سفر کرده است روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا، گفت: افراط گرایی در بین مذاهب مختلف وجود دارد و گروه های افراطی از مکتب ها مختلفی پیروی می کنند، بنابراین نسبت دادن افراط گری به گروه خاصی نادرست است و باید ریشه این نوع اقدامات شناسایی شود.

وی با اشاره به اینکه اسلام یک دین میانه رو است، گفت: متهم کردن کشورهای اسلامی به فعالیت های تروریستی و اعمال خشونت از سوی کشورهای غربی بدون هیچ گونه سند و مدرک و برای تامین منافع آنها انجام می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مجازات اعدام که در برخی موارد در مورد جانیان انجام می شود و از سوی غربی ها نقض حقوق بشر عنوان می شود در حقوق اسلامی وجود دارد و ما با توجه به قوانین اسلامی نسبت به آن اشراف داریم.

آئودا گفت: از دید غرب، اعدام یک جانی نقض حقوق بشر محسوب می شود اما از نظر آن ها انفجار یک شهر نقض حقوق بشر نیست.

وی گفت: افراطی گری در بین تمام مذاهب وجود دارد و در بین مسلمانان نیز گروه های افراطی فعالیت می کنند. این افراط گری باعث اسلام هراسی شده است که نیاز است جهت حل آن کوشش کنیم.

وی با تاکید بر این که در کشورهای اسلامی باید به انسانیت انسان نیز بها داده شود، افزود: اعتدال باعث حل اختلاف مسلمانان می شود و باید با دعوت مسلمانان به اصول مشترک انسانی از جمله عدالت و برابری اختلاف حل شود. توجه و احترام به انسانیت انسان می تواند یکی از اصول مشترک باشد.

این استاد و محقق دانشگاه قطر تصریح کرد: رهبران جهان اسلام باید در زمینه اتحاد امت اسلامی به رغم تفاوت ها در مسائل سیاسی تلاش کنند. مسایل سیاسی، منافع کشورها را تامین می کند اما این مسائل نباید آمیخته با مذهب شود.

یاسر آئودا در پایان ضمن ضرورت تلاش برای دستیابی به جهان عاری از خشونت و افراط گرایی که مورد تاکید حسن روحانی رییس جمهور ایران است، گفت که احترام متقابل به دیدگاه های یکدیگر از اصول اولیه رسیدن به دیدگاه اعتدالی بین کشورهای اسلامی است و این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

آساق**د.م**1611
کد N314173