محمدجواد ظریف دعوت سعود فیصل برای سفر به عربستان را رد کرد

محمد جواد ظریف

وزير امور خارجه کشورمان که براي استقبال از امير کويت به فرودگاه مهرآباد آمده بود گفت: ما براي روابط با کويت اهميت زيادي قائل هستيم و اميدواريم اين سفر آغاز فصل جديدي براي گسترش همکاري ها باشد.

به گزارش آفتاب به نقل از تیک، محمدجواد ظريف عصر يکشنبه پيش از ورود شيخ الصباح احمد الصباح در جمع خبرنگاران افزود: ما با کويت منافع تاريخي و مشترکي داريم و زمينه هاي گسترش اين روابط فراهم است.

** سفر به عربستان ندارم

وزير امور خارجه همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا به عربستان سفر خواهيد کرد يا خير اظهار داشت: دعوتي که انجام شده ، براي شرکت در اجلاس سازمان همکاري هاي اسلامي بوده است اما به دليل تقارن آن با دور بعدي مذاکرات هسته اي امکان حضور من وجود ندارد.

وي تصريح کرد: در اجلاس الجزيره به عبدالعزيز بن عبدالله قائم مقام وزير امور خارجه عربستان و فرزند پادشاه آن کشور گفتم که زمان مذاکرات از قبل تعيين شده است و امکان جا به جايي آن وجود ندارد.

** مذاکره با اشتون خيلي جدي و مثبت بود

وزير امور خارجه همچنين درباره نتايج مذاکره با کاترين اشتون مسوول سياست خارجه اتحاديه اروپا در استامبول ترکيه گفت: اين مذاکرات بسيار جدي و مثبت بود و درباره راه هاي مختلف حل مشکلات و شرايط پيگيري موضوع صحبت کرديم.

وي خاطر نشان کرد: اين مذاکرات همچون مذاکرات قبل، مفيد بود و توقع هم همين است چرا که موضوع بسيار مهمي مورد بحث است که در طول 8-7 سال گذشته انباشته شده بود؛ بنابر اين نبايد توقع داشت با چند جلسه مذاکره حل و فصل شود به خصوص الان که در حال مذاکره درباره راه حل نهايي هستيم.

** رسيدن به توافق ممکن است

وزير امور خارجه در پاسخ به اين سوال که دلايل اينکه گفته مي شود 'رسيدن به توافق ممکن است'، توضيح داد: غرب در طول مدت گذشته روش هاي ديگري همچون تحريم، فشار و تهديد را امتحان کرده بود اما هيچ کدام نتوانست آنها را به اهدافشان برساند بلکه هر روز از اهدافشان دورتر شدند.

وي تصريح کرد: از طرفي، ما هيچ چيزي بيشتر از حقوقمان نمي خواهيم و صرفا اجراي حقوقمان بر اساس ضوابط بين المللي مدنظر است و فکر مي کنيم منافع دو طرف هم در اين است.

ظريف تاکيد کرد: فکر مي کنم اگر طرف مقابل بهانه جويي نکند قانع خواهد شد که برنامه هسته اي ما صلح آميز است و به اين دليل معتقدم که رسيدن به توافق ممکن است.
کد N314007