روزنامه لبنانی: بشار اسد سومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز می کند

سوریه,الاخبار

بیروت - ایرنا – روزنامه لبنانی الاخبار روز دوشنبه با بیان اینکه « انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری سوریه در داخل به دلیل استقبال گسترده مردم برغم تهدیدات گروه های مسلح دست کم یک روز تمدید شود»، نوشت : « بشار اسد» رییس جمهوری سوریه ، سومین دوره ریاست جمهوری خود را شروع می کند.

به گزارش ایرنا، الاخبار در مقاله خود تحت عنوان « بشار اسد سوم» به نوشته « سامی کلیب» افزود: جهان و لبنان باید خود را با برخی نصیحت های غربی وفق دهند و برای تعامل با این واقعیت که فردا برای بار سوم بشار اسد به عنوان رییس جمهوری سوریه با یک نسبت بالایی از آرای مردم سوریه انتخاب می شود، آماده شوند.

ادامه این گزارش به شرح زیر است: به نظر می رسد یک روز برای رای گیری کافی نیست و شمار رای دهندگان برغم تهدیدهای امنیتی آنقدرزیاد خواهد بود که دست کم یک روز باید انتخابات تمدید شود.

غرب اگرچه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سوریه آن را «تمسخر کرد» و گفت که نتیجه را نمی پذیرد اما اکنون با واقعیت استقبال مردمی مواجه شده که نشانه های آن در پایتخت دیگر کشورها بویژه لبنان بروز یافت.

برغم اتهام زنی و تهدیدهای مخالفان نظام سوریه و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها برای پیروزی بشار اسد و همپیمانان آن فاکتورهایی وجود دارد که حتی مخالفان هم نمی توانند انکار کنند.

غرب و بسیاری از کشورهای عربی 3 سال است که می خواهند نظام سوریه و بشار اسد را ساقط کنند اما کمترین توفیقی نیافته اند و او آماده می شود که برای بار سوم بر کرسی ریاست جمهوری سوریه با حمایت مردم خود تکیه بزند و این در حالی است که صحنه نبرد نظامی هم به نفع او و ارتش لبنان بسیار تغییر کرده و گرایش های مردمی به آن روز به روز بیشتر می شود.

جمعیت سوریه که در مناطق خاکستری ( بی طرف ها) تمایلشان به نظام سوریه ارتش و بشار اسد بطرز بی سابقه ای افزایش یافته و موفقیت طرح آشتی بر آن افزوده است و آنها را قانع کرد که بهتر است به خاک و کشور و نظام خود وفادار بمانند.

شمار زیادی از افسران و نظامیان سوری که از ارتش جدا شده و به مخالفان پیوسته بودند بازگشته و یا در حال بازگشت هستند که نتیجه آن بزودی و بطور غیرقابل انتظاری علنی خواهد شد.

روسیه بر حمایت کامل خود از ارتش و نظام و شخص بشار اسد تاکید کرده و قبل از شروع انتخابات پوشش کامل بین المللی را برای اجرای آن صورت داده است.

« دیمیتری روگوزین» معاون نخست وزیر روسیه که یک شخص عادی در دولت این کشور نیست، بعداز ملاقات اخیر خود با بشار اسد، گفت: درقانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری سوریه هیچ شکی وجود ندارد.

روسیه برای اعلام حمایت کامل خود از سوریه اعلام کرد که 20 فروند جنگنده میگ در اختیار ارتش آن قرار می دهد.

باید به اینها بیانیه مشترک روسیه وچین را هم که از اقدامات دولت سوریه حمایت کردند، اشاره کرد.

دولت های منطقه ای مانند جمهوری اسلامی ایران هم انتخابات ریاست جمهوری سوریه را تایید و بر قانونی و مشروع بودن آن تاکید کرده اند.

فردا « علاء الدین بروجردی » رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران در راس یک هیات پارلمانی کشورهای دوست سوریه وارد دمشق می شود و این بهترین گواه برای حمایت از این انتخابات و انتخاب مردم سوریه است.

« محمد جواد ظریف » وزیر خارجه ایران هم پیشتر انتخابات ریاست جمهوری سوریه را مبتنی بر مبانی دموکراسی و گامی مهم و خوب برای پایان بحران سوریه خوانده است.

همه تحولات در روابط ایران با کشورهای مختلف در روزهای گذشته و اظهارات و دیدارهای مقامات ایرانی حاکی هستند که ایران یک بازیگر اساسی که باید گفت مهمترین در منطقه است بنابر این منطقی خواهد بود که بخش اصلی تحرکات کنونی آن در چارچوب بهبود اوضاع سوریه قرار داشته باشد.

درست است که « باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا بر حمایت از مخالفان تاکید کرد و یا برخی کشورها از توزان نظامی علیه ارتش سوریه سخن می گویند اما در صحنه میدان همه شرایط به نفع نظام سوریه و همپیمانان آن تغییر کرده و دیگر تغییرمعادله بسیار سخت به نظر می رسد.

ارتش سوریه نسبت به گذشته اعتماد به نفس و ایمان بیشتری پیدا کرده و از توانایی بیشتری برخوردار شده است و اما مهمترین بخش سخنان اوباما در « وست پوینت» دانشکده نظامی آمریکا خطاب به نظامیان آمریکایی این بود: به شما خیانت خواهم کرد اگر شما را به مناطق خطرناک جهان اعزام کنم به این دلیل که من نیاز می دانم به اصلاح نقطه ای در جهان یا از ترس انتفادها چنین تصمیمی بگیرم.

به اختصار ، اوباما هرگز وارد ماجراجویی نظامی در سوریه نخواهد شد و او به نظر می رسد که بخوبی این خطر بزرگ را درک کرده است که اگر سلاح های غیرمتعارف و ضد هواپیما به مخالفان بدهد باید منتظر شروع جنگی در منطقه باشد زیرا روسیه ساکت نخواهند ماند.

از سوی دیگر صداهایی در دولت آمریکا شنیده می شود ، مثلا رییس سابق شورای روابط خارجی آمریکا می گوید که برخی مقامات ارشد دولت کنونی آمریکا تاکید کرده اند اوباما برای همکاری با بشار اسد در زمینه مبارزه با تروریسم آماده می شود.

و بی دلیل نیست که یک سناتور آمریکایی نامه تشکر برای بشار اسد می فرستد و از او و ارتش سوریه برای موفقیت هایشان در مبارزه با تروریسم و جنایتکاران جنگی و وحشی مرتبط با القاعده تشکر می کند.

چند روز بعداز این نامه تشکر، آمریکایی ها با خبر اقدام انتحاری « ابوهریره آمریکایی» در ادلب سوریه مواجه می شوند و این خبر تنها نگرانی کاخ سفید را افزایش می دهد همانطور که قبل از آن اروپایی ها این نگرانی خود را آشکار کرده اند.

همه تحولات نشان می دهد که بشار اسد سومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز می کند و این یک پیروزی بزرگ برای محور طولانی مسکو تا پکن ، تهران و دمشق و بیروت خواهد بود.

« سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان قبلا گفته بود که سوریه بزودی پیروز می شود.

خاورم ** 1324
کد N313943