حمله جمهوریخواهان به اوباما؛تبادل سرباز آمریکایی با زندانیان طالبان قانون شکنی بود

افغانستان

نیویورک- ایرنا- تبادل یک اسیر سرباز آمریکایی با پنج زندانی طالبان توسط دولت اوباما با انتقاد شدید جمهوریخواهان همراه شده است که کاخ سفید را به دلیل آزاد کردن کسانی که ˈتروریستˈ نامیده اند به قانون شکنی متهم کرده اند.

به گزارش ایرنا دو قانونگذار جمهوری خواه آمریکایی با انتشار بیانیه ای آزاد کردن پنج زندانی طالبان از گوانتانامو در برابر بازگرداندن بوئی برگدال که تقریبا پنج سال در اسارت گروه طالبان افغانستان بود را قانون شکنی دانسته و گفتند اوباما قانونا موظف بود کنگره را پیشاپیش در جریان آزاد کردن اسیران طالبان قرار دهد.

در این بیانیه که توسط سناتور جیمز اینهوف، نماینده اوکلاهاما در سنا و هاوارد مککیون، نماینده کالیفرنیا منتشر شده آمده است که رییس جمهور آمریکا باید 30 روز پیش از انتقال هر تروریستی از زندان های آمریکا کنگره را در جریان می گذاشت.

این بیانیه می افزاید که اوباما باید توضیح دهد که چگونه این افراد دیگر خطری برای امنیت آمریکا به شمار نمی روند.

به گفته این دو نماینده کنگره، آزادی پنج زندانی طالبان می تواند پیامدهای امنیتی برای آمریکا و سربازانش در افغانستان داشته باشد؛ چرا که اکنون انگیزه خوبی به دشمنان آمریکا برای اسیر گرفتن سربازان این کشور داده شده است.

کاخ سفید این اتهامات را رد کرده و می گوید که با توجه به شرایط و فرصت استثنایی پیش آمده مجالی برای تعلل برای آزاد کردن سرباز آمریکایی نبود.

بوئی برگدال 28 ساله که تقریبا پنج سال در اسارت گروه طالبان افغانستان بود با وساطت قطر با پنج زندانی طالبان که از زندان گوانتانامو آزاد شدند مبادله شده است.

بنا به گزارش ها پنج زندانی طالبان به دولت قطر تحویل داده شده اند.

بوئی برگدال در سال 2009 در ولایت پکتیکا به دست نیروهای طالبان اسیر شد.

اروپام 2251 **1908 **1917
کد N313717