نشست دوستان سوریه،

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اوگاندا: مسائل سیاسی با راه‌حل نظامی حل نمی‌شوند

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اوگاندا با اشاره به بحران سوریه گفت: مسائل سیاسی با بحران نظامی حل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سام اوگنزی گتری در دومین نشست دوستان سوریه عنوان کرد: ما همواره خواستار یک راه‌حل سیاسی برای مشکل سوریه هستیم و از جمهوری اسلامی به دلیل گرد آوردن کشورهای دیگر برای حل این مشکل سپاسگزاریم. بر اساس تجربه ما در اوگاندا نمی‌توانیم مشکلات سیاسی را با راه‌حل نظامی حل کنیم.

وی ادامه داد: ما به صلح و ثبات اهیمت زیادی می‌دهیم و در سیاست خارجی خود خواستار نظارت و نفوذ بر روی تمامی فرآیندهای سیاسی از طریق مذاکره هستیم خصوصا در مورد کشورهای همسایه و این مساله در مورد سوریه هم صادق است.

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اوگاندا اظهار کرد: سوریه به یک بحران جهانی تبدیل می‌شود که لازم است راهکارهایی برای آن اندیشیده شود. ما مخالف هرگونه فعالیت تروریستی در سوریه هستیم خصوصا فعالیت‌های تروریستی که از سوی آمریکا حمایت می‌شود.

وی سپس به جنگ جدیدی که کشورهای غربی درباره جنبش هم‌جنس‌گرایان در اوگاندا اشاره کردند، پرداخت و گفت: حق مسلم مردم سوریه این است که در صلح و ثبات زندگی کنند. یکی از بهترین راه‌های تحقق این امر اصول دموکراسی است. هدف دیگر ما ارتقای انتخابات ریاست‌جمهوری است که مشارکت مردم می‌تواند کمک زیادی در یافتن راه‌حل سیاسی باشد.

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اوگاندا تاکید کرد: باید به اقلیت‌های سوریه هم احترام بگذاریم چرا که اقلیت‌های زیادی در سوریه زندگی می‌کنند و مطلع شدن از نظر آنها قابل اهمیت است.

وی در پایان افزود: ما وظیفه داریم با هرگونه اعمال تروریستی مبارزه کنیم و با همکاری هم راه پارلمانی پیدا کرده و مدافع راه‌حل سیاسی در سوریه باشیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست نماینده کشور موریتانی نیز تاکید بر وضعیت بحرانی و خطرناک سوریه، گفت: این وضعیت نه برای منطقه بلکه برای کل جهان خطرناک خواهد بود و ما به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز با ویژگی سیاسی هستیم.

وی گفت: سوریه همواره قلب تپنده اعراب بوده و از ما خواسته شده که مجدانه تلاش کنیم و سوریه را نجات دهیم.

انتهای پیام

کد N313419