سبحانی‌نیا در دومین نشست کشورهای دوست سوریه:

ایران از ابتدای تحولات سوریه بر گفت‌وگوهای ملی فراگیر در سوریه تاکید داشته است

مجلس,دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه

سوریه بیش از 3 سال است که در بحرانی گرفتار شده که از خارج از این کشور بر مردم آن تحمیل شده است و این بحران به بهانه اجرای دموکراسی و در واقع به هدف ضربه زدن به سوریه به عنوان یکی از عناصر اصلی محور مقاومت صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه ایران در تحولات سوریه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تحولات جاری در سوریه همواره بر اصل حل سیاسی و برگزاری گفت‌وگوهای ملی فراگیر در سوریه تاکید داشته و گذشت زمان نیز جهت نگاه جمهوری اسلامی ایران را به اثبات رسانده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا در دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه گفت: سوریه بیش از 3 سال است که در بحرانی گرفتار شده که از خارج از این کشور بر مردم آن تحمیل شده است و این بحران به بهانه اجرای دموکراسی و در واقع به هدف ضربه زدن به سوریه به عنوان یکی از عناصر اصلی محور مقاومت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل سیاست‌های غیر مسئولانه طرف‌های خارجی و دخالت‌های آنها بحران‌های این کشور ابعاد پیچیده‌ای به خود گرفته است و خطر تروریسم و جریان‌های تکفیری، نه تنها ثبات و امنیت سوریه را مورد هدف قرار داده، حتی امنیت منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه و کشورهای اروپایی و غربی را نیز مورد هدف قرار داده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلی‌ترین مسئولیت جامعه جهانی در حال حاضر را برخورد قاطع با خطر تروریسم نیز دانست که در سوریه شاهد آن هستیم، تاکید کرد: متاسفانه اصرار برخی کشورها در استمرار سیاست‌های اشتباه خود در قبال بحران سوریه نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه با تقویت خطر تروریسم آلام و مشکلات سوریه را افزون نموده است.

وی افزود: لازم می‌دانم که تاکید کنم که مهمترین بازیگر اثرگذار بر افزایش خون‌ریزی و کشتار و پیچیده‌تر شدن اوضاع در سوریه رژیم صهیونیستی است که منافع حیاتی خود را در تروریسم و تشنج منطقه‌ای قرار داده است و با تامین سلاح و خدمات پزشکی به تروریست‌ها دامنه درگیری‌ها را پیوسته گسترش می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه ایران در تحولات سوریه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تحولات جاری در سوریه همواره بر اصل حل سیاسی و برگزاری گفت‌وگوهای ملی فراگیر در سوریه تاکید داشته و گذشت زمان نیز جهت نگاه جمهوری اسلامی ایران را به اثبات رسانده است.

سبحانی‌نیا با تاکید براینکه این مردم سوریه هستند که بایستی سرنوشت خود را از طریق راهکار دموکراسی تعیین کنند، تصریح کرد: راه‌حل‌های خارجی و تجاهل نسبت به نقش مردم و دولت سوریه در حل و فصل‌های منطقه‌ای و بین‌المللی درمان مناسب برای مشکل پیش آمده در سوریه نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این نشست مهم در شرایط بسیار حساس و تعیین کننده‌ای در تحولات سوریه صورت گرفته است یادآور شد: دوستان واقعی مردم سوریه که در زیر این سقف گرد آمده‌اند، می‌توانند در کنار اراده ملی شکل گرفته در داخل سوریه برای کمک به سوریه برای برون‌رفت از این بحران کمک سازنده‌ای داشته باشند.

سبحانی‌نیا ادامه داد: حضور روسای محترم کمیسیون‌های سیاست خارجی کشورهای دوست سوریه در این نشست تاثیری است بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران سوریه و ضرورت مقابله با پدیده تروریسم و جلوگیری از بروز هرگونه سلاح و تروریسم‌ها با بستن مرزهای کشورهای همسایه سوریه.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بار دیگر با تاکید براینکه تحولات 3 سال گذشته بر همگان ثابت کرد که حل بحران سوریه از طریق ارسال سلاح و مال و تقویت جریان تروریسمی و منطقه‌ای افزود: ما به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از انتخابات جاری در سوریه این انتخابات را گامی مهم در راستای حل و فصل بحران سوریه دانسته و برگزاری موفقیت‌آمیز اولین مرحله از انتخابات را که با استقبال پرشوری مواجه گردید را به مردم و نمایندگان سوریه در مجلس این کشور تبریک عرض می‌کنیم.

کد N313415