صادق خرازی: انقلاب مصر در حالی رخ داد که هنوز نارس بود

انتخابات مصر

تهران-ایرنا- سفیر سابق ایران در سازمان ملل متحد گفت:فرآیند تحولات سه سال گذشته مصر نشان داد که انقلاب این کشور پدیده نارسی بود که هنوز به بلوغ فکری نرسیده بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،«سیدمحمدصادق خرازی» بعدازظهر امروز (یکشنبه) در میزگرد «نگاهی به انتخابات مصر،پیامدهای داخلی و منطقه ای» عنوان کرد:آنچه در مصر در سال های اخیر رخ داد،باعث دور شدن انقلاب این کشور از اهداف خود شد.

وی افزود:در واقع تحولات این کشور باعث شد نه تنها مصر به سمت دموکراسی و تحولات بیشتر پیش نرفت ،بلکه رجعت و بازگشتی نیز به گذشته داشت.

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در فرانسه عنوان کرد:آنها که قدرت را در این کشور در دست دارند،در طی این مدت هم محدودیت های بیشتری برای جریانات سیاسی به وجود آورده اند و هم وضعیت اخوان المسلمین در مصر به نسبت گذشته (پیش از 6 آوریل) بدتر شده است.

معاون پیشین وزارت خارجه گفت:اخوان المسلمین پیش از این در مجلس و روزنامه ها حضور داشتند و به لحاظ موقعیت سیاسی در جایگاه مناسبی قرار داشتند،اما امروز به دلیل ناپختگی در عملکرد و نداشتن بلوغ سیاسی و فکری موقعیت بسیار نامناسبی دارند.

خرازی اضافه کرد:مرسی (رییس جمهور پیشین مصر) نتوانست گام هایی را برای وحدت اقوام و گروهها دراین کشور بردارد و با شعارهای تندی که داد باعث شد اخوان المسلمین به شرایط امروز دچار شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه تصریح کرد:اخوان المسلمین امروز بیش از هر زمان دیگری دچار تشتت درونی است و نا پختگی و بی تدبیری مسوولین آن باعث شد که امروز مقبولیت گذشته را نداشته باشند.

وی با بیان اینکه این گروه سیاسی مذهبی از بحران ایدئولوژیک و هویتی در عرصه دینی و دولتی رنج می برد، افزود: به نظر من اخوان المسلمین تا 2 یا 3 سال آینده هم قدرت بازخوانی وضعیت خود را نخواهد یافت تا زمینه بازگشتش به قدرت فراهم شود.

معاون پیشین وزارت امورخارجه با بیان اینکه اولویت مصر امنیت است نه دموکراسی، تاکید کرد:هر کسی بتواند این شرایط را دراین کشور فراهم کند،در قدرت خواهد ماند.

به گفته خرازی،با شرایط موجود نمی توان چندان به شرایط آینده خوش بین بود و به نظر می رسد به این ترتیب چالش فلسطینی ها و اسرائیلی ها و معادلات نهضت اسلامی به سمت تندروی پیش خواهد رفت.

سیام**9173** 1418
کد N313407