"جنگ‌های عراق و افغانستان، شکست‌های استراتژیک انگلیس"

سیاسی

روزنامه بیزینس اینترنشنال به نقل از مطالعه‌ای موسوم به "جنگ‌ها در صلح" می‌نویسد: کمپین سرنگونی صدام، دیکتاتور سابق عراق و پیامدهای حمله به این کشور برای انگلیس پیش از 35 میلیارد یورو هزینه در بر داشته و باعث کشته شدن دست کم 100 هزار عراقی و بی‌خانمانی بیش از دو میلیون تن، افزایش خشونت و تولید رو به رشد تریاک شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، بزرگترین کمپین‌های نظامی غرب در دوران جنگ سرد را جنگ‌های عراق و افغانستان تشکیل می‌دهند که بزرگترین شکست استراتژیک برای انگلیس محسوب می‌شود.

در این تحقیق با نام "جنگ‌ها در صلح" آمده است: طلوع القاعده در شبه جزیره عرب واکنشی به این حمله نظامی غرب بود. امروز القاعده در شبه جزیره عرب و سایر گروه‌های رادیکال در سراسر مرز عراق ‌- سوریه گسترده شده و تهدیدهای جدید تروریستی علیه انگلیس و متحدان این کشور هستند.

مایکل کلارک، دبیرکل موسسه سرویس‌های متحد سلطنتی در مطالعات امنیتی و دفاعی در این باره می‌گوید: با توجه به یاس‌ها و ناامیدی‌های موجود بر سر جنگ‌های عراق و افغانستان بعید به نظر می‌رسد که ما بار دیگر شاهد اعزام نیرو از انگلیس باشیم.

ژنرال عبدالله البشیر، یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه به روزنامه انگلیسی تایمز گفت: اتباع انگلیس در میان خارجی‌هایی هستند که به خشونت‌های افراط گرایان سوریه می‌پیوندند. شکست در مقابله با افراط گرایی می‌تواند باعث بازگشت انگلیسی‌های افراطی به کشور و تداوم مسیر انحطاط شود.

انتهای پیام

کد N313286