آخرین تحولات لیبی/

تقابل قدرت میان پارلمان و دولت/تحرکات مشکوک ژنرال ادامه دارد

آفریقا و خاورمیانه

منابع محلی لیبی از تشدید عملیات شبه نظامیان تحت فرمان خلیفه حفتر علیه گروههایی که توسط وی تروریست خوانده می شوند و ایجاد چنددستگی در داخل پارلمان لیبی بر سر تحویل دولت موقت به نخست وزیر جدید و منتخب پارلمان خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، شبه نظامیان وابسته به گروه موسوم به ارتش ملی لیبی که توسط" خلیفه حفتر" فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش لیبی اداره می شود، در ادامه عملیات نظامی خود علیه دیگر  گروههای مسلح در این کشور پایگاههای مربوط به گروه مسلح انصار الشریعه را در شهر ساحلیه بمباران کردند.

حفتر هدف از این اقدام را از بین بردن گروههای تندرویی که توسط کنگره ملی لیبی (پارلمان) حمایت می شوند و به دنبال آن، تحقق ثبات و امنیت در این کشور اعلام کرد.

اظهارات تند حفتر علیه پارلمان لیبی

حفتر در جریان مصاحبه با روزنامه مصری الیوم با زیر سوال بردن انتخابات پارلمانی لیبی که قرار است بیست و پنجم ماه میلادی جاری در این کشور برگزار شود، گفت: القاعده در دوره اخیر اقداماتی را انجام می دهد که هرگز قابل تحمل نیست و با وجود این همه خشونت و خونریزی در لیبی برگزاری انتخابات در کشور چگونه ممکن است؟

وی با اشاره به حمایت پارلمان لیبی از برخی گروههایی که آنها را تروریستی خواند، اظهار داشت: گروههای تروریستی که در لیبی علیه ارتش و پلیس کشور می جنگند، متصل به القاعده هستند و اگر سرمنشاء این امور را پیگیری کنیم در می یابیم که افرادی در پارلمان از این گروهها حمایت می کنند.

طبق اخباری که پیش از این منتظر شده است، انتظار می رود بیست و پنجم ماه جاری میلادی در لیبی انتخابات پارلمانی برگزار شود.

چند دستگی درون پارلمان لیبی

این در حالی است که در داخل پارلمان لیبی نیز چنددستگی وجود دارد چنانکه "نوری بو سهمین" رئیس این پارلمان خواهان تحویل قدرت به معیتیق است  و با صدور بیانیه ای خودداری الثنی از تحویل دولت به معیتیق را محکوم کرد اما "عزالدین العوامی" معاون بو سهمین بر ادامه فعالیت دولت موقت به ریاست الثنی تأکید دارد.

در همین حال "عبدالرحمن شاطر" یکی ازاعضای کنگره ملی لیبی نیز از درخواست برخی از نمایندگان پارلمان از مقامات دولتی و رئیس پارلمان لیبی برای همکاری با خلیفه حفتر و شبه نظامیان وابسته به وی خبر داد.

تقابل قدرت میان "معیتیق" و "الثنی"

الثنی با تأکید بر حمایت شهروندان لیبیایی از ارتش و پلیس لیبی اعلام کرد که مردم تنها معیار سنجش مشروعیت در کشور هستند.

وی با اشاره به عدم تحویل دولت به معیتیق تصریح کرد دولت موقت همچنان منتظر رای دادگاه عالی قانونگذاری است تا انتخاب معیتیق را به عنوان نخست وزیر توسط پارلمان به رسمیت بشناسد و تنها در این صورت حاضر به تحویل دولت به نخست وزیر جدید لیبی خواهد شد. 

این در حالی است که "احمد معیتیق" نخست وزیر منتخب پارلمان لیبی پیشتر اعلام کرده بود که امروز ( یکشنبه) "عبدالله الثنی" نخست وزیر مکلف لیبی، دولت را به وی تحویل می دهد.
کنگره ملی لیبی یکشنبه گذشته با 83 رأی مثبت از میان 94 رأی به معیتیق رأی اعتماد دادند.

"ابهام در تحولات اخیر لیبی"

از سوی دیگر "مختار الشواشی"سخنگوی وزارت خارجه تونس اعلام کرد که نشست فوق العاده اتحادیه کشورهای مغرب عربی در خصوص وضعیت لیبی به دلیل وجود ابهام در عرصه تحولات اخیر لیبی به زمان دیگری موکول شد.

منابع خبری از تظاهرات برخی از شهروندان لیبیایی در مناطق مختلف این کشور در حمایت از طرح نظامی حفتر علیه دیگر گروههای مسلح در لیبی طی روزهای اخیر خبر می دهند.