نشست دوستان سوریه

سفیر فلسطین در تهران:رییس‌جمهور آینده سوریه به دنبال بازگرداندن آوارگان سوری باشد

سفیر فلسطین در تهران گفت که رییس‌جمهور آینده سوریه باید به دنبال ساختن آینده سوریه، مصالحه بین مردم و بازگرداندن آوارگان سوری به این کشور باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صلاح زواوی در دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه، ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی برای برگزاری این نشست، گفت: مردم ایران همواره در کنار مردم فلسطین و نهضت‌های آزادی‌بخش هستند و ان‌شاءالله پیروزی مردم سوریه نیز نزدیک است.

وی افزود: ما امروز گرد هم آمده‌ایم تا به سوریه کمک کنیم و با توطئه صهیونیسم جهانی علیه سوریه مقابله کنیم و به توطئه تغییر نقشه سوریه پاسخ دندان‌شکن بدهیم.

سفیر فلسطین در تهران با بیان اینکه بحران سوریه می‌تواند بر کشورهای همسایه و منطقه اثرگذار باشد، ادامه داد: ما باید از سیل تروریست‌هایی که از جای جای دنیا روانه سوریه شده‌اند تا تاریخ و تمدن این کشور را هدف قرار دهند جلوگیری کنیم. روی دیگر این توطئه ادعای ایجاد اصلاحات در سوریه است در حالیکه آنها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

زواوی با تاکید بر لزوم بازگرداندن سوریه به امنیت و ثبات و بازسازی این کشور از ویران‌گری‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به ویرانی‌هایی که درون دل‌های مردم سوریه رخ داده ما باید به ارسال سلاح به این کشور نه بگوییم. قطعا راه‌حل بحران سوریه در داخل این کشور باید جستجو شود نه خارج از آن اما مدعیان حمایت از سوریه نتیجه‌ای جز آواره کردن بیشتر مردم و ویران کردن تاسیسات زیربنایی این کشور نمی‌گیرند.

وی در ادامه خواستار تشکیل کمیته مرکزی برای بازسازی سوریه شد و افزود: این کمیته که می‌تواند متشکل از نمایندگان کشورهای حامی سوریه باشد باید در آینده نزدیک و بعد از انتخابات سوریه به بازسازی این کشور همت کند.

سفیر فلسطین در تهران خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور منتخب سوریه باید رییس‌جمهور همه مردم سوریه باشد و وقایع گذشته را برای ساختن آینده مدنظر قرار دهد. قطعا رییس‌جمهور آینده سوریه باید به دنبال زدودن کینه‌ها از دل، مصالحه بین مردم و بازگرداندن آوارگان به سوریه باشد.

وی ایجاد صندوق کمک به مردم سوریه را خواستار شد و گفت: سازمان‌ها و نهادهای مدنی و مردمی باید برای بازسازی سوریه دست به دست هم دهند. همچنین باید سمینارهایی برای نزدیک دیدگاه‌های مردم سوریه به یکدیگر تشکیل شود.

زواوی در پایان با تاکید بر لزوم بازسازی روابط و مناسبات سوریه با سایر کشورها، اظهار کرد: سوریه باید به عنوان قلب تپنده کشورهای عربی باشد و ما در اینجا اذعان می‌کنیم که در فلسطین همچنان یار سوریه باقی خواهیم ماند.

انتهای پیام

کد N312711