ویتنام برای تقویت مواضع دفاعی‌اش از ژاپن کشتی‌های گارد ساحلی دریافت می‌کند

معاون وزیر دفاع ویتنام امروز (یکشنبه) گفت، همزمان با تقویت مواضع دفاعی این کشور در بحبوحه اختلافات بر سر مسائل قلمرویی با چین در دریای چین جنوبی، انتظار می‌رود هانوی اوایل سال آتی میلادی کشتی‌های گارد ساحلی را از ژاپن تحویل بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در سخنرانی که واکنش تند چین را به همراه داشت، گفت، کشورهای جنوب شرق آسیا در مناقشاتشان درباره مسائل قلمرویی در دریای چین جنوبی از نهایت حمایت توکیو برخوردار خواهند بود.

تعداد کشتی‌های چینی و ویتنامی از جمله کشتی‌های گارد ساحلی در اطراف یکی از سکوهای حفاری چین در آب‌های دریای چین جنوبی برابر است.

در چند روز گذشته هنگامی که هانوی اعلام کرد، یک قایق چینی با یک کشتی ماهیگیری ویتنامی در نزدیکی این سکوی حفاری برخورد و باعث غرق شدن آن شده، تنش‌ها شدت یافت. خبرگزاری شینهوا در گزارشی گفت: این کشتی پس از ایجاد مزاحمت و برخورد با یک قایق ماهی‌گیری چینی واژگون شده است.

معاون وزیر دفاع ویتنام امروز گفت: ژاپن که خود دچار اختلافات بر سر مسائل قلمرویی با چین است به هانوی کمک می‌کند تا گارد ساحلی خود را آموزش داده و اطلاعات را با تیم‌هایش به اشتراک گذاشته و تعدادی کشتی نیز به ویتنام ارسال خواهد کرد.

وی در مصاحبه‌ای در حاشیه بزرگ‌ترین نشست امنیتی آسیا در سنگاپور گفت: این پروسه به خوبی در حال پیشروی است و قرار است تا اوایل سال آتی میلادی چند فروند کشتی از ژاپن دریافت کنیم.

‌معاون وزیر دفاع ویتنام ضمن استقبال از حمایت ژاپن و آمریکا افزود: کشورهای دیگر نیز می‌توانند صریح‌تر از اقدامات چین در دریای چین جنوبی انتقاد کنند. من معتقدم که تمامی کشورها اقدامات اشتباه چین را متوجه شده و با آن‌ها موافق نیستند. فکر می‌کنم که دیگر کشورها نیز باید بسیار محکم‌تر و علنی‌تر انتقاد خود را بیان کنند. ما خواستار جنگ نیستیم تنها چیزی که می‌خواهیم صلح، استقلال و تمامیت ارضی است.

انتهای پیام

کد N312616