وزارت خارجه سودان: هدف از طرح استقرار سکوهای دفاعی ایران، عربستان نبود

وزارت امور خارجه سودان اعلام کرد که هدف از طرح استقرار سکوهای دفاعی ایران در سواحل دریای سرخ – که خارطوم آن را نپذیرفت- عربستان نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در بیانیه‌ی این وزارتخانه که در توضیح سخنان علی کرتی، وزیر امور خارجه این کشور درگفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها صادر شده، آمده است که این سخنان هرگز اشاره‌ای به این امر ندارد که سکوهای ایرانی علیه عربستان خواهد بود.

بنابر گزارش سایت عرب 48، این بیانیه افزود که کرتی گفت که هدف از ایجاد سکوهای دفاعی، دفاع از سواحل سودان است و این سکوها برای حمله نیستند.

روزنامه‌ی الوطن نیز به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه سودان آورده است که آنچه وزیر در این مصاحبه گفت این بوده که به دنبال حمله اسراییل به کارخانه یرموک در اکتبر 2012 و در چارچوب تقویت توان دفاعی کشور، تهران پیشنهاد ایجاد یک سکوی دفاعی ساخت ایران را در سواحل سودانی دریای سرخ مطرح کرد که دولت سودان همان زمان فورا آن را رد کرد تا این امر موجب سوء تفاهم برخی کشورهای منطقه قرار نگیرد.

به گزارش ایسنا، علی کرتی جمعه گذشته در گفت‌وگو با روزنامه‌ی الحیات گفت که ایران پیشنهاد تاسیس سکوی دفاعی در ساحل دریای سرخ را داده اما سودان با توجه به این‌که این سیستم ممکن است تهدیدی برای عربستان سعودی ایجاد کند آن را رد کرده است.

وزیر خارجه سودان در این گفت‌وگو مدعی شد که ایرانی‌ها پیشنهاد سیستم دفاعی، هوایی در سواحل دریای سرخ را علیه اسراییل به سودان دادند اما سودان به دلیل این‌که ممکن است عربستان سعودی از این مساله ناراحت شود، این پیشنهاد را رد کرده است؛ چراکه این مساله نیازمند حضور نیروهای ایرانی در آن منطقه می‌شد و این مساله را قبول نمی‌کنیم

انتهای پیام

کد N312262