ظریف: بحران سوریه هیچ راهی جز راه‌حل سیاسی مبتنی بر اراده مردم سوریه ندارد

سوريه,محمدجواد ظريف

وزیر امور خارجه کشورمان آمادگی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در کمک به برقراری ثبات و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد ظریف با حضور در دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه،گفت: بحران سوریه وارد چهارمین سال خود شده است. این فاجعه انسانی و منطقه‌ای به دلیل مداخلات غیرمسئولانه، تسویه حساب‌های شخصی و آرزوهای توهم‌آلود کنش‌گران خارجی از ماه‌های اولیه ماهیتی فراسوری یافته است. دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای همراه با تشدید امواج وارداتی افراط‌گرایی و خشونت‌طلبی، نه تنها روند اصلاحات سیاسی و شکل‌گیری حقوق اساسی مردم سوریه بر پایه مطالبات آنان را مانع گردیده، بلکه کل منطقه خاورمیانه و سراسر جهان را با پدیده شوم افراط و فرقه‌گرایی مواجه ساخته است.

وی ادامه داد: خشونت کور، افراط و فرقه‌گرایی خطرات بنیادی برای ثبات منطقه و صلح و امنیت جهان به شمار می‌آیند که مسلما در مرزهای یک کشور و یک منطقه محدود نمانده و بر اساس تجارب تلخ قبلی نهایتا حتی دامن مسببین، مشوقین و حامیان مالی و تسلیحاتی گروه‌های تکفیری و افراطی را خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به همین دلیل ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با درک عمیق از این خطر اساسی، پیشنهاد همکاری جهانی برای ریشه‌کن سازی خشونت و افراط نه تنها به عنوان یک دستور کار بین‌الدولی بلکه به عنوان یک ضرورت غیرقابل تردید برای شکل‌دهی به یک موج مردمی جهانی را در مجمع عمومی ملل متحد مطرح ساختند. طرح جهان علیه خشونت و افراط که بدون رای‌گیری از سوی مجمع عمومی ملل متحد پذیرفته شد، نشان‌دهنده اجماع و اراده مشترک جامعه جهانی برای مبارزه با این خطر جدی و فوری است که البته می‌باید در عمل نیز بدون کوتاه‌نگری‌ها و منفعت‌طلبی‌های خرد سیاسی مورد اهتمام جهانی قرار بگیرد.

ظریف تاکید کرد: در جهان امروز استفاده از زور و خشونت راه‌حل هیچ مشکلی نیست و دستاوردی جز فلاکت و ناامنی نه فقط برای قربانیان که حتی برای مسببین و حتی آنهایی که با غرور به توان نظامی خود می‌مهابا به جنگ روی آورده و منطقه ما و سایر مناطق جهان را به خاک و خون کشیده‌اند، نداشته است.

به گفته وی، تهدیدهای خارجی توسل به زور نه تنها غیرقانونی و مخالف مبانی حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است، بلکه در دستیابی به اهداف به غایت ناکارآمد است. قدرت‌های خارجی باید توهم دستیابی به آرزوهای شخصی و راهبردیشان از طریق نظامی در سوریه را کنار گذاشته و بپذیرند که بحران سوریه هیچ راهی جز راه‌حل سیاسی مبتنی بر خواست و اراده مردم سوریه ندارد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه ضمن احترام به مطالبات مشروع مردم، تنها راه‌حل این بحران را راهکار سیاسی از طریق تشویق گفت‌وگوهای سوری - سوری و مراجعه به خواست و اراده به حق ملت سوریه دانسته و تمامی تلاش خود را نیز در این راه به کار بسته است. همکاری‌های سازنده جمهوری اسلامی ایران با تلاش‌های موثر منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله همکاری با نمایندگان ویژه دبیرکل ملل متحد، کمک و مساعدت ویژه جمهوری اسلامی برای حصول توافق در زمینه مبارزه با سلاح‌های شیمیایی، برگزاری دو نشست بین‌المللی در تهران با محوریت نفی خشونت و تمرکز بر راه‌حل سیاسی بحران و ارائه چندین پیشنهاد و ابتکار عمل سیاسی برای کمک به حل بحران سوریه که مورد استقبال کشورهای مختلف و ملل متحد قرار گرفته است، در کنار ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم سوریه و همکاری با سازوکارهای ذیربط بین‌المللی در این خصوص تنها بخشی از تحرکات و اقدامات جمهوری اسلامی در بیش از سه سال گذشته بوده است. به عنوان یک سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت و تلاش صادقانه برای حل بحران و کمک‌رسانی واقعی انسان دوستانه به مردم سوریه است.

ایران آماده مشارکت و تلاش صادقانه برای حل بحران و کمک‌رسانی واقعی انسان دوستانه به مردم سوریه است

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: طی ماه‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های مهمی در صحنه داخلی سوریه در مسیر حل و فصل سیاسی بحران بوده‌ایم. توافقات آشتی محلی در مناطق مختلف سوریه از جمله در حمص که از طریق گفت‌وگو میان دولت و مخالفان با مساعی شخصیت‌های ذی‌نفوذ محلی صورت گرفته، نشان داد که ظرفیت حل و فصل بحران در داخل سوریه به خوبی وجود دارد و چنانچه ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در کنار این ظرفیت ملی قرار گیرد، می‌توان به آینده و پایان بحران امیدوار بود.

ظریف تاکید کرد: همه باید بپذیریم که بر اساس منافع مشترک همه کنش‌گران و بالاتر از همه منافع مردم سوریه هرگونه راه‌حل سیاسی نیازمند مبارزه مشترک با افراطی‌گرایی و خشونت‌طلبی، پایان بخشیدن به مداخلات و جلوگیری از ارسال سلاح به گروه‌های بی‌مسئولیت است.

وی همچنین گفت: این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که ملت سوریه خود را آماده انتخابات ریاست‌جمهوری می‌نماید. جمهوری اسلامی ایران راهکار سیاسی مبتنی بر اصول شناخته شده دموکراتیک و برگزاری انتخابات را گام مهم و قابل توجهی در روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و تمکین به خواست و اراده ملت این کشور می‌داند و امیدوار است گام‌های ضروری برای حل و فصل سیاسی بحران از جمله انجام گفت‌وگوهای فراگیر آشتی ملی میان این کشور و مخالفان قانونی و تشکیل دولت وفاق ملی و نهایتا بازگشت مهاجرین به موطن خود و بازسازی خرابی‌های گسترده در این کشور با کمک و مشارکت همه دوستان واقعی سوریه برداشته شود و در آینده نزدیک شاهد بازگشت ثبات و آرامش و شکوفایی به سوریه به عنوان عضو سربلند جبهه پایداری و مقاومت باشیم.

انتهای پیام

کد N312211