نخست وزیر مالزی: معمای پرواز ام.اچ 370 را حل می کنیم

چین

کوالالامپور- ایرنا - نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی که برای بهبود مناسبات کوالالامپور - پکن در چین بسر می برد اعلام کرد این کشور جستجو برای یافتن اثری از پرواز ام.اچ.370 و حل معمای این هواپیما را که 154 مسافر آن چینی بودند، متوقف نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، خانواده 154 مسافر چینی این هواپیمای بوئینگ که 17 اسفندماه سال گذشته در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد و تاکنون اثری از آن بدست نیامده است نسبت به مدیریت این بحران توسط مالزی واکنش های تندی از خود نشان دادند.

پس از ناپدیدشدن این هواپیما و ربودن چند شهروند چینی توسط افراد مسلح تروریست که وابسته به گروه ابوسیاف درفیلیپین بودند، مناسبات مالزی و چین تا حدودی تیره شد.

نخست وزیر مالزی اکنون به مناسبت چهلمین سالگرد برقراری مناسبات دو کشور سفری پنج روزه به چین داشته و روز یکشنبه طی سخنانی در پکن اعلام کرد این کشور عملیات جستجو برای یافتن پرواز ام.اچ 370 را متوقف نمی کند.

وی در این سخنان که در رسانه های چین و مالزی بازتاب داشت، گفت: مناسبات دوستانه گاهی اوقات آزمایش می شود. مالزی عمیقا به دلیل از دست رفتن 154 مسافر چینی و 50 مسافر مالایی پرواز ام.اچ 370 غمگین است.

دو مسافر این هواپیما شهروندان ایران بودند.

وی که در تالار بزرگ پکن سخن می گفت، با تقدیر از حمایت و تلاش چین برای حل معمای پررمز و راز این هواپیما، گفت: ما تا زمانی که هواپیما پیدانشده است استراحت نمی کنیم و عملیات را متوقف نمی کنیم.

مناسبات مالزی و چین از سال 1974 و با سفر عبدالرزاق حسین دومین نخست وزیر مالزی و پدر نجیب تون رزاق نخست وزیر کنونی این کشوربه چین کلید خورد.

چین و مالزی پس از دیدار سال گذشته رییس جمهور چین با نخست وزیر مالزی اعلام کردند سطح روابط نظامی و مبادلات تجاری دو کشور افزایش یافته و به بیش از 160 میلیارد دلار تا سال 2017 میلادی خواهد رسید.

چین بزرگترین شریکان تجاری مالزی به شمار می رود و حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال 2012 میلادی به 57 میلیارد دلار رسید.

مالزی نیز سومین شریک تجاری چین در آسیا محسوب می شود.

آساق**1611
کد N312032