چین، آمریکا و ژاپن را به ایجاد اختلاف در آسیا-اقیانوسیه متهم کرد

دولت پکن به شدت از آمریکا و ژاپن انتقاد کرده و یکی از مقام‌های ارشد ارتش چین، وزیر دفاع آمریکا و نخست وزیر ژاپن را به انجام اقداماتی در جهت گسترش اختلافات و ایجاد دو دستگی در منطقه آسیا ‌- اقیانوسیه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، ژنرال وانگ گوآنگ‌ژونگ، یکی از مقام‌های ارشد ارتش چین و معاون فرمانده ارتش آزادی‌بخش خلق این کشور در آغاز یک کنفرانس خبری که روز شنبه صورت گرفت، به نشست و دیدار چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که جمعه شب صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: این دو در نشست خود از زبانی مملو از تهدید و تحریک‌ استفاده کردند.

وی افزود: هاگل علناً بدون هیچ دلیلی چین را مورد انتقاد قرار داد. سخنرانی هاگل مملو از صحبت‌های تحریک‌آمیز بود که باعث بی‌ثباتی در منطقه آسیا - ‌اقیانوسیه و افزایش ناآرامی در این منطقه می‌شود.

معاون فرمانده ارتش آزادی‌بخش خلق چینی همچنین از صحبت‌های شنیزو آبه که پر بود از انتقادهای آشکار از پکن، انتقاد کرد و گفت در صحبت‌هایی این دو به نظر نوعی همخوانی و هم‌نوایی وجود دارد.

این مقام ارشد ارتش چین ادامه داد: در تمام این سال‌ها، چین هیچ‌گاه به صورت علنی و آشکار شاهد یک اقدام تحریک آمیز که باعث ناآرامی و بر هم زدن ثبات در یکپارچگی قلمرو و مرزهایش شده باشد، نبوده و همواره طرف‌های دیگر باعث این بی‌ثباتی و مشکلات شده‌اند. چین نیز مجبور شده تا به این تحریکات واکنش نشان دهد.

هاگل و این مقام ارشد ارتش چین شنبه بعد از ظهر دیداری کوتاه با یکدیگر داشتند و یکی از مقام‌های ارشد وزارت دفاع چین گفت که این دو درباره تنش‌ موجود میان پکن و ویتنام برسر سکوی نفتی چین در آب‌های مورد مناقشه به بحث پرداختند.

هاگل در نشست امنیتی سنگاپور چین را به بی ثباتی منطقه متهم کرده بود.

انتهای پیام

کد N311889

وبگردی