چین، آمریکا و ژاپن را به ایجاد اختلاف در آسیا-اقیانوسیه متهم کرد

دولت پکن به شدت از آمریکا و ژاپن انتقاد کرده و یکی از مقام‌های ارشد ارتش چین، وزیر دفاع آمریکا و نخست وزیر ژاپن را به انجام اقداماتی در جهت گسترش اختلافات و ایجاد دو دستگی در منطقه آسیا ‌- اقیانوسیه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، ژنرال وانگ گوآنگ‌ژونگ، یکی از مقام‌های ارشد ارتش چین و معاون فرمانده ارتش آزادی‌بخش خلق این کشور در آغاز یک کنفرانس خبری که روز شنبه صورت گرفت، به نشست و دیدار چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که جمعه شب صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: این دو در نشست خود از زبانی مملو از تهدید و تحریک‌ استفاده کردند.

وی افزود: هاگل علناً بدون هیچ دلیلی چین را مورد انتقاد قرار داد. سخنرانی هاگل مملو از صحبت‌های تحریک‌آمیز بود که باعث بی‌ثباتی در منطقه آسیا - ‌اقیانوسیه و افزایش ناآرامی در این منطقه می‌شود.

معاون فرمانده ارتش آزادی‌بخش خلق چینی همچنین از صحبت‌های شنیزو آبه که پر بود از انتقادهای آشکار از پکن، انتقاد کرد و گفت در صحبت‌هایی این دو به نظر نوعی همخوانی و هم‌نوایی وجود دارد.

این مقام ارشد ارتش چین ادامه داد: در تمام این سال‌ها، چین هیچ‌گاه به صورت علنی و آشکار شاهد یک اقدام تحریک آمیز که باعث ناآرامی و بر هم زدن ثبات در یکپارچگی قلمرو و مرزهایش شده باشد، نبوده و همواره طرف‌های دیگر باعث این بی‌ثباتی و مشکلات شده‌اند. چین نیز مجبور شده تا به این تحریکات واکنش نشان دهد.

هاگل و این مقام ارشد ارتش چین شنبه بعد از ظهر دیداری کوتاه با یکدیگر داشتند و یکی از مقام‌های ارشد وزارت دفاع چین گفت که این دو درباره تنش‌ موجود میان پکن و ویتنام برسر سکوی نفتی چین در آب‌های مورد مناقشه به بحث پرداختند.

هاگل در نشست امنیتی سنگاپور چین را به بی ثباتی منطقه متهم کرده بود.

انتهای پیام

کد N311889