نایب رییس حزب عدالت و توسعه:

اردوغان این بار با سمت رییس جمهور تا 2023 می ماند

ریاست جمهوری ترکیه, سال 2023

نایب رییس حزب عدالت و توسعه ترکیه با اشاره به اینکه رجب طیب اردوغان برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد، گفت که نخست وزیر ترکیه در سمت ریاست جمهوری تا سال 2023 باقی خواهد ماند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، محمد علی شاهین نایب رییس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه افزود: پارلمان نیز قانون اساسی را برای افزودن اختیارات این منصب (ریاست جمهوری) تعدیل خواهد کرد.

اردوغان پیش از این اعلام کرده است که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند؛ انتخاباتی که قرار است در ماه آگوست (مردادماه 1393) برگزار شود.


شاهین تصریح کرد: اردوغان خدمتگزاری اش را به ملت ادامه خواهد داد. او در منصب رییس جمهور ادامه کار می دهد.


او در گفتگویی با شبکه ان. تی. وی افزود: به این ترتیب اردوغان، رییس جمهوری با عضویت در حزب سیاسی (عدالت و توسعه) و در خدمت مردم ما تا سال 2023 خواهد بود.


این اظهارات در حالی از زبان عضو برجسته حزب حاکم ترکیه بیان می شود که این روزها دولت ترکیه با چالش معترضان و تجمع آنان در میدان های اصلی استانبول روبرو است.


در جدیدترین گزارش های مرتبط با این موضوع، پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه عصر دیروز، شنبه، برای متفرق کردن معترضان در میادین «تقسیم» و «استقلال» استانبول از گاز اشک آور استفاده کردند و شماری از معترضان را که علیه دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه شعار می دادند ، بازداشت کردند.


گروه «همبستگی تقسیم» به همراه برخی از اتحادیه های کارگری و نهادهای مدنی با وجود تدابیر شدید امنیتی در نظر گرفته شده از سوی شهربانی ترکیه ، در سالروز تظاهرات پارک «گزی» روز گذشته، تظاهراتی در شهرهای مختلف این کشور برگزار کردند.


گروه همبستگی تقسیم، تظاهرات در میدان تقسیم استانبول را نیز به همراه شماری از اتحادیه های کارگری ، احزاب مخالف دولت ترکیه و نهادهای مدنی سازماندهی کرده بود.


براساس این گزارش ها، شماری از بازیگران، هنرمندان، خوانندگان و نویسندگان مشهور ترکیه از مردم این کشور برای شرکت در این تظاهرات دعوت کرده بودند.


در پی دعوت گروه همبستگی تقسیم برای شرکت مردم در این تظاهرات ، مقام های امنیتی شهر استانبول در نشستی به ریاست «سلامی آلتین اولوک» رییس شهربانی استان استانبول، تدابیر امنیتی شدید اتخاذ و اعلام کردند که 25 هزار مامور پلیس و 50 دستگاه ماشین آبپاش در نزدیکی پارک گزی مستقر خواهند شد. شهربانی استانبول اعلام کرد که خیابان های منتهی به میدان تقسیم با 25 هزار پلیس کنترل می شود.
کد N311524