سنگاپور: کشورهای منطقه خواستار کاهش تنش شدند

تنش

کوالالامپور – ایرنا – ˈ نگ انگ هن ˈ وزیر دفاع سنگاپور روز شنبه پس از تهدید چین توسط چند کشور شرکت کننده در سیزدهمین نشست امنیت آسیا، گفت که کشورهای منطقه تمایل خود را برای تنش زدایی در منطقه اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، افزایش تنش ها بین ژاپن، کره جنوبی، فیلیپین و ویتنام با چین بر سر مناطقی از اراضی آب های دریای چین جنوبی که دارای منابع غنی نفت و گاز است از موضوعات اصلی نشست سه روزه امنیت آسیا در سنگاپور است.

در سیزدهمین اجلاس امنیت آسیا در سنگاپور که فردا بکار خود پایان می دهد وزیران دفاع، روسای ستاد مشترک و کارشناسان امنیتی از 27 کشور جهان شرکت دارند.

براساس گزارش شبکه خبر آسیا، وزیر دفاع سنگاپور در حاشیه نشست شانگریلا، گفت که تنش ها در این منطقه امسال به شدت افزایش یافته است و کشورهای منطقه خواستار تنش زدایی شده اند.

درگیری ویتنام و چین طی یک ماه گذشته برسر فعالیت یک دکل حفاری نفت چین در نزدیکی جزایر پاراسل در جنوب دریای چین افزایش یافته است. پکن و هانوی بر سر مالکیت برخی از مناطق اطراف این جزایر اختلاف دارند.

پونگ کوانگ تانگه وزیر دفاع ویتنام در نشست امنیت سنگاپور، چین را تهدید کرد از این کشور در نهادهای قانونی بین المللی شکایت می کند و اظهار امیدواری کرد با آغاز گفت وگوها میان رهبران هانوی و پکن، نیازی به اتخاذ چنین تصمیمی نباشد.

چین بر تمام جزایر و منابع دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد و ادعای دیگر کشورها همچون ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی را بر هر منطقه ای از این دریا رد می کند.

از سوی دیگر کره جنوبی و ژاپن نیز دارای اختلافات ارضی با چین هستند و پکن در نوامبر(آبان) سال 2013 میلادی به طور یکجانبه یک منطقه شناسایی دفاع هوایی بر فراز دریای چین جنوبی ایجاد کرد و کشورهای منطقه را ملزم ساخت هرگونه پرواز بر فراز این منطقه را به پکن اطلاع دهند.

ژاپن ادعا کرده است که یک جنگنده چین روز شنبه در فاصله حدود 30 متری یک هواپیمای شناسایی ژاپن برفراز آب هایی که مناطق شناسایی دفاع هوایی دو کشور با هم تداخل می کند، پرواز کرده است.

پکن نیز اعلام کرد که دو جنگنده اف -15 ژاپن به یک هواپیمای ترابری در حادثه ای که در 23 نوامبر رخ داد بسیار نزدیک شدند.

این درگیری ها به تنش های منطقه افزوده است و واشنگتن برغم ادعای بی طرفی تلاش دارد بر تنش های منطقه با حمایت از کشورهایی که با چین اختلاف دارند بر این تنش ها بیفزاید.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در این نشست به اختلافات ارضی در دریای چین جنوبی اشاره کرد و گفت: ادعای ارضی چین در دریای چین جنوبی در حال بی ثبات کردن منطقه است و حل و فصل اختلافات با دیگر کشورها را افزایش داده و شرق آسیا را تهدید می کند.

وی گفت واشنگتن به طور جدی با هر تهدید، ارعاب و اجبار چین در مورد سرزمین های مورد اختلاف مخالف است و آمریکا در مقابل این ادعاها طرف خاصی را نمی گیرد.

وزیر دفاع چین نیز گفت که تنش ها در دریاهای جنوبی و شرقی چین در سال جاری افزایش یافته است و اوضاع اوکراین نیز ناآرام است.

وزیر دفاع سنگاپور عصر روز شنبه پس از نشستی با وزیران دفاع 21 کشور از جمله آمریکا، چین و ژاپن که در نشست امنیت آسیا شرکت کرده اند، گفت: امکان بهبود مسائل و تنش ها وجود دارد.

نگ انگ هن گفت که در حال حاضر اعتماد کمی میان کشورهای منطقه وجود دارد و مشکلات و عدم اعتمادها با یک نشست حل نمی شود.

آساق**1611
کد N311364