سفیر اندونزی در ایران از اینکه هنوز زبان فارسی را یاد نگرفته عذرخواهی کرد!

ایسنا نوشت:

سفیر اندونزی در ایران از اینکه هنوز زبان فارسی را یاد نگرفته است، اظهار ناراحتی کرد.

دیان ویرنجوریت که صبح امروز به دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‎‎آباد به این شهرستان سفر کرده بود در دیدار با نماینده ولی فقیه در لرستان بعد از اینکه حجت‎الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی کتاب‎ قرآن کریم و کتاب‎هایی درباره زندگی پیامبر و اقتصاد در اسلام را به وی هدیه داد گفت که نمی‎تواند فارسی صحبت کند و از این موضوع عذرخواهی کرد.

حجت‎الاسلام میرعمادی به ویرنجوریت گفت: کتاب‎هایی در مورد زندگی پیامبر اسلام(ص) و اقتصاد اسلامی نوشته‎ام که آن‌ها را به شما تقدیم می‎کنم و امیدوارم خواندن این کتاب‎ها کمک‎تان کند.

سفیر اندونزی پس از گرفتن هدایا اظهار کرد: بعد از دو سال که در ایران هستم متأسفانه زبان فارسی را یاد نگرفته‎ام و از این بابت معذرت می‎خواهم.

دیان ویرن‎جوریت در این دیدار گفت: با شرایطی که خرم‎آباد دارد احساس کردم در کشور خودم هستم. در خیابان‎های این شهر زندگی جریان دارد و مردم زندگی‎ای طبیعی دارند. آن چیزی که درباره اینجا گفته می‎شود، معلوم است که دروغی بیش نیست.

وی اظهار کرد: من هم موافق هستم که زمینه‎های مشترک زیادی بین ایران و اندونزی وجود دارد و می‎توانیم از آنها برای پیشرفت دو کشور به نفع مطلوبی استفاده کنیم.

ویرن‎جوریت با اشاره به دیدارش با رهبر معظم انقلاب گفت: ایشان اطلاعات زیادی درباره کشورم داشتند و این موضوع برایم جالب بود.

سفیر اندونزی در ایران با بیان اینکه زمین‎های کشاورزی زیادی داریم، تصریح کرد: چون جمعیت کشور ما زیاد است خیلی از صنایع کشاورزی را وارد می‎کنیم و با توجه به اینکه ایرانی‎ها در این زمینه پیشرفته هستند می‎توانیم رابطه و همکاری خوبی داشته باشیم.

وی بیان کرد: وقتی دیدم ایرانی‎ها در کویر کشاورزی می‎کنند تعجب کردم و این کار الگوی خوبی برای ماست. تکنولوژی شما در این زمینه خیلی پیشرفته است و این در حالیست که ما کمبود داریم و امیدوارم در این زمینه ما را یاری دهید.

ویرن‎جوریت در ادامه یادآور شد: اندونزی کشوری است که تنوع زیست محیطی زیادی دارد و دارای کاغذ، لاستیک و روغن‎های خوراکی خوبی است که کشور ایران به این‎ها احتیاج دارد و می‎توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

وی تأکید کرد: ایران و اندونزی می‎توانند با کمک هم پیشرفت داشته باشند فقط چون فاصله دو کشور زیاد است تلاش‎ها باید بیشتر شود.

سفیر اندونزی با اشاره به پیشنهاد نماینده ولی فقیه در لرستان برای دیدن مناطق دیدنی این استان گفت: با توجه به صحبت‎هایی که شنیده‎ام فکر می‎کنم سفر یک روزه برای اینجا کافی نباشد و در فرصت مناسب بازهم به لرستان می‎آیم.

به گزارش ایسنا، ویرنجوریت به همراه رایزن بارزگانی اندونزی در ایران و دبیر سفارت به منظور شناسایی توانمندی‎های مختلف لرستان به این استان سفر کرده و با برخی مسئولان استان دیدار و گفت‎وگو کرد.

 

45503

کد N311335