خوش چهره در نشست "آدرس غلط":

کاغذ پاره خوان های قطعنامه ها ریشه مشکلات را تحریم معرفی کردند/ دلواپسی نباید جنبه سیاسی داشته باشد

سایر حوزه ها

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت یازدهم وارث یک شرایط سخت اقتصادی است گفت: اگر دولت راه حل برون رفت از مشکلات را در عوامل بیرونی ببیند خطایی استراتژیک است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خوش چهره در نشست "آدرس غلط" دلواپسی از گره زدن چرخ زندگی مردم به مذاکرات هسته ای در خصوص تاکید بر تولید ملی و نسبت آن با اقتصاد مقاومتی گفت: اولین اقدام درک صحیح از محیط ملی است قطعا در این شرایط باید مناسبات بیرونی در نظر گرفت.

وی با تاکید بر اینکه قطعا چالشهای پیش رو را باید در نظر گرفتن عوامل برون زا و درون زا بررسی کرد گفت: در برنامه های پنجم توسعه در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری نرخ رشد اقتصادی 8درصد دیده شده است اما آمارهایی که اعلام شده نرخ رشد اقتصادی 5- درصد را اعلام کرده این به معنای شکاف سیزده پله ای است.

خوش چهره با تاکید بر اینکه در اقتصاد ملی ظرفیتهای بالقوه بالایی داریم تاکید کرد: ما ظرفیت قدرت اول منطقه شدن را داریم. اما واقعیت اقتصاد ایران حاکی از نرخ رشد اقتصادی پایین است که این با ظرفیتهای بالای ما قابل تامل است.

به گفته این کارشناس اقتصادی ما اکنون از بیش از 50درصد ظرفیتهایمان استفاده نمی کنیم و شاهد تورم، رکود، شکاف طبقاتی هستیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت پایین تولید ملی بیشتر ناشی از تصمیم گیری غلط است اظهار داشت: در انتخابات ریاست جمهور همه نامزدهای انتخابات لیستی از مشکلات اقتصادی را مطرح کردند و راه حلهایی را در میان گذاشتند. بیان مشکلات خوب است اما به اولویت بندی ها توجه کرد. آنچه هست نشان می دهد ما نسبت به مشکلات اولویت بندی خوبی نداریم.

خوش چهره با یادآوری سخنان رئیس جمهور پیشین مبنی بر کاغذ پاره خواندن تحریمها گفت: رئیس جمهور قبلی تحریمها را قبول نداشت اما در آخر دولت خود ریشه همه مشکلات را تحریمها معرفی کرد. کسانی که زمام دار امور بودند علت مشکلات را عوامل برون زا می دانستند اما همزمان رئیس مجلس با صراحت می گفت: کمتر از 20 درصد مشکلات ناشی از تحریمهاست و بیش از 80 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریتها است.

خوش چهره تاکید کرد دولت یازدهم وارث یک شرایط سخت اقتصادی است و اگر خرده ای به دولت گرفته می شود سر اولویت دادن به مسائل درون زا و برون زا است. اگر دولت راه حل مشکلات را عوامل برون زا می داند بنابر این از نظر بنده این یک خطای استراتژیک است.

وی با اشاره به صحبتهای خصوصی اش قبل از انتخابات با رئیس جمهور گفت: آقای روحانی قبل از انتخابات تاکید داشتند که موانع تولید داخلی بر طرف شود اما بعد از آن دیگر صحبتی نشد قطعا اگر از ظرفیت داخل استفاده نکنیم خطای استراتژیک کرده ایم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه بعد از جنگ 4 دولت با سلایق مختلف داشته ایم گفت: کارکرد همه این دولتها در حوزه اقتصادی وابستگی به نفت بوده است. در همین دولت جدید در لایحه بودجه بیش از 70درصد وابستگی به نفت دیده می شود.

وی همچنین در خصوص دلواپسی از شرایط کنونی گفت: دلواپسی را تایید می کنم و در همه دوره ها باید باشد اما این دلواپسی نباید جنبه سیاسی داشته باشد.

وی در پایان سخنانش از نحوه اجرای مسکن مهر انتقاد کرد و گفت: در دولت قبل طرح مسکن مهر یک سلیقه شخصی بود و مشکلات بسیاری را به همراه آورد.