معاون اردوغان : خواستار بروز حوادث سال گذشته در ترکیه نیستیم

حوادث

آنکارا - ایرنا - ˈ بلند آرینج ˈ معاون نخست وزیر ترکیه گفت : دولت ترکیه خواستار بروز حوادث سال گذشته در این کشور نیست.

به گزارش روز شنبه ایرنا ، آرینج امروز در سخنانی در شهر بورسا در غرب ترکیه و در سالروز تظاهرات ضد دولتی پارک گزی افزود : حوادث سال گذشته باعث مرگ ، زخمی شدن شماری و تخریب اموال عمومی شد و ما دیگر خواستار چنین حوادثی نیستیم.

معاون نخست وزیرترکیه تصریح کرد:بروز چنین حوادثی به صلح، توسعه و پیشرفت ترکیه لطمه وارد می کند.ما نمی خواهیم چنین حوادثی باردیگر در ترکیه رخ دهد.ترکیه یک کشور دمکراتیک است.هر فرد و یا گروهی می تواند در چارچوب قوانین اقدام به تجمع و یا راهپیمایی مسالمت آمیز کند بدون آنکه به جان و مال مردم آسیبی وارد کند.

ˈرجب طیب اردوغان ˈنخست وزیر ترکیه نیز روز گذشته نسبت به برگزاری تظاهرات ضد دولتی در سالروز اعترضات پارک ˈ گزی ˈ هشدار داده بود.

نخست وزیر ترکیه در سخنانی در اجتماع مردم استانبول در سالگرد فتح این شهر توسط ترکان عثمانی ضمن محکوم کردن گروه هایی که خواستار تظاهرات ضد دولتی در روز شنبه همزمان با سالگرد اعتراضات پارک گزی شده اند،گفت: گروه هایی بار دیگر در پی ایجاد آشوب در ترکیه هستند.

وی با اشاره به رخدادهای سال گذشته در ترکیه افزود : این گروه ها با سوءاستفاده از جوانان قصد دارند به وجهه و اقتصاد ترکیه ضربه وارد کنند.

گروه ˈ همبستگی تقسیم ˈ به همراه برخی از اتحادیه های کارگری و نهادهای مدنی با وجود تدابیر شدید امنیتی در نظر گرفته شده از سوی شهربانی ترکیه ، در سالروز تظاهرات پارک ˈ گزی ˈ امروز تظاهراتی در شهرهای مختلف این کشور برگزار می کند.

گروه همبستگی تقسیم به همراه شماری از اتحادیه های کارگری ، احزاب مخالف دولت ترکیه و نهادهای مدنی سازماندهی این تظاهرات را در نخستین سالگرد تظاهرات پارک گزی میدان تقسیم استانبول ، برعهده گرفته است.

براساس این گزارش، شماری از بازیگران، هنرمندان، خوانندگان و نویسندگان مشهور ترکیه نیز از مردم این کشور برای شرکت در این تظاهرات دعوت کرده اند.

در پی دعوت گروه همبستگی تقسیم برای شرکت مردم در این تظاهرات ، مقام های امنیتی شهر استانبول در نشستی به ریاست ˈسلامی آلتین اولوکˈ رییس شهربانی استان استانبول تدابیر امنیتی شدید اتخاذ و اعلام کرد که 25 هزار مامور پلیس و 50 دستگاه ماشین آبپاش در نزدیکی پارک گزی مستقر خواهند شد. شهربانی استانبول اعلام کرد که خیابان های منتهی به میدان تقسیم روز شنبه با 25 هزار پلیس کنترل خواهد شد.

ˈ حسین آتای موتلو ˈ فرماندار استانبول در این باره گفت : نیروهای امنیتی اقدامات لازم را برای مقابله با گروه های کوچکی که ممکن است دست به تظاهرات غیر قانونی بزنند ، اندیشیده است.

وی افزود: هنوز معلوم نیست که تظاهرات در میدان تقسیم استانبول و یا در میادین دیگر این شهر برگزار خواهد شد ، با این وجود تدابیر شدید امنیتی در میدان تقسیم به اجرا گذاشته خواهد شد.

فرماندار شهر استانبول در باره تعطیلی روز شنبه پارک گزی در میدان تقسیم این شهر گفت : این پارک ممکن است برای چند ساعتی به خاطر مسائل امنیتی و حفظ جان شهروندان تعطیل شود.

برپایه گزارش های رسانه ها، تظاهراتی نیز امروزدر شهر آنکارا پایتخت ترکیه در سالروز تظاهرات پارک گزی برگزار خواهد شد.

گروه همبستگی تقسیم به همراه احزاب مخالف از مردم این شهر برای شرکت در این تظاهرات که در خیابان های مرکزی این شهر برگزار خواهد شد ، دعوت کرده است.

تظاهرات ضد دولتی در یک سال گذشته در شهرهای مختلف به صورت مقطعی و موردی ادامه داشت که اغلب به خشونت منجر شد. هفته گذشته در تظاهرات ضد دولتی در منطقه اوک میدانی استانبول که مرکز فعالیت چپگرایان و علویهای ترکیه است، دو تن کشته شدند.

خاورم ** 230**1547
کد N311237