به بهانه سالگرد فوت عزت‌الله سحابی؛

توسلی: مرحوم سحابی همواره از روش‌های افراطی پرهیز داشت

سیاست داخلی

lمرحوم سحابی همواره بر عقلانیت، اعتدال و خردورزی تاکید می‌کرد وهمواره بر این باور بود كه محور وحدت ملی ما ایران است و وقتی وحدت ملی حفظ شود مسائل دینی و اعتقادی ما نیز حفظ و حراست خواهد شد.

یک فعال سیاسی معتقد است که مرحوم سحابی همواره با اتکای به آموزه‌های دینی از روش‌های افراطی پرهیز داشت و بر عقلانیت، اعتدال و خردورزی تاکید می‌کرد وهمواره بر این باور بود كه محور وحدت ملی ما ایران است و وقتی وحدت ملی حفظ شود مسائل دینی و اعتقادی ما نیز حفظ و حراست خواهد شد.

محمد توسلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد شخصیت و منش سیاسی مرحوم عزت‌الله سحابی گفت:‌ مهندس سحابی فرزند دکتر یدالله سحابی بود كه به همراه آیت‌الله طالقانی و مهندس بازرگان از پیشگامان روشنفكری دینی از سال 1320 بودند و شخصیت مهندس سحابی نیز در مجموعه فكری این بزرگان تكوین شده بود.

وی با اشاره به اینكه سحابی در دوران دانشجوی خود با عضویت در انجمن اسلامی در مبارزات دانشجویی نقش فعالی داشت، یادآور شد: پس از كودتای 28 مرداد و تشكیل نهضت مقاومت ملی از عناصر فعال این نهضت بود كه درجریان همین فعالیت ها نیز بازداشت شد.

این فعال سیاسی با تاكید براینكه سحابی از عناصر اصلی تشكیل دهنده نهضت آزادی بود گفت: مرحوم سحابی در بهمن 1341 با سران نهضت آزادی بازداشت شد و در دادگاه نیز به دفاع سیاسی از خود پرداخت كه دفاعیات وی همچنان موجود است. او در طول زندان در كنار مهندس بازرگان و آیت‌الله صالقانی به كار پژوهشی و مطالعاتی پرداخت و به نوعی خودسازی كرد. به عبارت دیگر دوران زندان وی از سال 1340 تا 1345 دوره ای از تكوین شخصیت سیاسی و فرهنگی مرحوم سحابی بود.

توسلی ادامه داد:‌ مرحوم سحابی در سال 1350 به دلیل فعالیت های سیاسی خود (ره) توسط ساواك بازداشت و به 11 سال زندان محكوم شد.

وی با بیان اینكه مرحوم سحابی پس از آزادی در آستانه پیرزی انقلاب اسلامی در سال 1357 برای عضویت در شورای انقلاب دعوت شد، گفت:‌ وی با عضویت در این شورا نقش موثری در كمیته‌های آن داشت و در دوره‌ای كه رییس سازمان برنامه كشور بود در برنامه ریزی برای توسعه كشور تلاش های بسیاری انجام داد كه نه تنها پس از دولت موقت بلكه با تمام دولت‌های وقت در این زمینه همكاری لازم را داشت.

این فعال سیاسی با اشاره به اینكه مرحوم سحابی عضو مجلس خبرگان قانون اساسی بود گفت: با توجه به اینكه مهندس سحابی پس از انقلاب اسلامی دارای سمت‌های اجرایی بود و اقدامات موثری را نیز انجام داده بود به خاطر امضا كردن نامه‌ای در سال 1369 خطاب به رییس جمهور وقت، به همراه 24 نفر دیگر بازداشت شد كه در این دوران صدمات جسمی و روحی فراوانی را تحمل كرد.

وی افزود: مرحوم سحابی پس از آزادی از زندان امتیاز مجله ایران فردا را گرفت و تلاش كرد با انتشار این مجله نقش آگهی بخشی خود را در توسعه اجتماعی و اقتصادی كشور ایفا كند.نگاه راهبردی وی به مسائل نشان دهنده دغدغه‌های خود برای رفع موانع توسعه‌ای كشور است.

توسلی یادآور شد: مرحوم سحابی در سال‌های اخیر تلاش كرد علیرغم كهولت سن به وسیله مصاحبه و نامه به مسئولان به وظیفه دینی و ملی خود همواره عمل كند تا اینكه در دهم خردادماه 1390 پس از دو ماه اغماء جان به جان آفرین تسلیم كرد.

وی خاطرنشان كرد: رویكرد مرحوم سحابی به لحاظ سیاسی به عنوان یك مسلمان با اتكا به آیات قرآن و آموزه‌های دینی رویكردی آزادی‌خواهانه و عدالت طلبانه بود و با تجربه‌ای كه در مباحث اقتصادی داشت راه‌حل را توسعه ملی می‌دانست و در طول زندگی خود تلاش كرد راهبردهای خود را به طرق مختلف به مردم و مسئولان منتقل كند.

این فعال سیاسی با تاكید براینكه مرحوم سحابی دغدغه كشور را داشت، اظهار كرد: وی همواره بر این باور بود كه محور وحدت ملی ما ایران است و وقتی وحدت ملی حفظ شود مسائل دینی و اعتقادی ما نیز حفظ و حراست خواهد شد. مرحوم سحابی صادق، صمیمی و خویشتن‌دار بود و در طول زندگی خود برای اهدافی كه داشت هزینه‌های زیادی پرداخت كرد. به نظر من افرادی همچون مهندس سحابی كه دست پروده روشنفكری دینی آیت‌الله طالقانی و مهندس بازرگان بود، تكرار نشدنی هستند و می توانند الگویی برای جوانان امروز ما باشند.

توسلی عنوان کرد: مرحوم سحابی در سال 1379 پس از توقیف مجله ایران فردا بازداشت شد که اکنون پس از 14 سال این مجله از روز گذشته بار دیگر منتشر می‌شود.

وی در پایان یاداور شد: مرحوم سحابی همواره با اتکای به آموزه‌های دینی از روش‌های افراطی پرهیز داشت و بر عقلانیت، اعتدال و خردورزی تاکید می‌کرد.

کد N311139