پاکستان در رده سوم جهان به خاطر انفجار بمب قرار گرفت

بین سال‌های 2008 تا 2013، به صورت تخمینی هر روز دو بمب در پاکستان منفجر شده که هر انفجار به صورت میانگین باعث کشته یا زخمی شدن پنج تن شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری INP، "یان اورتون"، مدیر سیاست‌گذاری مرکز اقدام علیه خشونت مسلحانه مستقر در لندن گفت: این حملات شامل استفاده از بمب‌های کنترل از راه دور پاکستان را به یکی از خطرناک‌ترین کشورها در جهان تبدل کرده است.

وی افزود: یکی از بزرگترین مشکلات افزایش ورود مهمات و تجهیزات مسلحانه از افغانستان به پاکستان و گسترش دیدگاه‌های افراطی است که به خاطرش از بمب‌های کنترل از راه دور به عنوان یک سلاح عادی استفاده می‌شود.

پاکستان هم اکنون سومین تولید کننده بمب‌های دست ساز است و نرخ عاملان انتحاری این کشور بالاتر از افغانستان اعلام شده است.

بنابر گزارش منتشر شده از سوی مرکز اقدام علیه خشونت مسلحانه، قربانیان انفجار بمب که در مناطق پرجمعیت رخ می‌دهد، اکثرا غیرنظامی هستند. بمب‌های مورد استفاده توسط عاملان انتحاری یا افراد بمب‌گذار تنوع و گوناگونی زیادی دارند و از دیگ زودپز تا بمب‌های مغناطیسی، کمربندهای انفجاری و انتحاری و خودروهای پر از بمب را شامل می‌شود.

برخی از این وسایل انفجاری توسط شبه‌نظامیان در عراق و افغانستان تهیه می‌شوند. تحلیل‌گران می‌گویند این بمب‌ها تاثیر مخربی بر پاکستان دارند و نه تنها باعث تضعیف روحیه نگهبانان و نیروهای امنیتی این کشور می‌شوند بلکه هزینه‌های فیزیکی و روانی زیادی را بر قربانیان و خانواده‌هایشان تحمیل می‌کنند.

انتهای پیام

کد N309973