تاکید وزرای خارجه کشورهای همسایه لیبی بر آغاز مذاکرات ملی در این کشور

وزرای خارجه کشورهای همسایه لیبی در نشست خود در الجزایر بر لزوم آغاز مذاکرات ملی برای پایان دادن به خشونت و بحران در لیبی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، محمد عبدالعزیز، وزیر خارجه لیبی در‌ حاشیه هفدهمین نشست وزرای خارجه کشورهای غیرمتعهد تصریح کرد: نشستی که میان کشورهای همجوار لیبی در الجزایر و با هدف بررسی بحران لیبی برگزار شد، پیام سیاسی مهمی به تمامی طرف‌های سیاسی است و راه را برای تحقق سازش ملی و حل بحران کشور هموار می‌کند.

به گفته منابع دیپلماتیک آفریقایی در الجزایر، وزرای خارجه همجوار لیبی در نشست مذکور بر لزوم اتخاذ ترتیبات و اقدامات امنیتی و نظامی برای حمایت از مرزها تاکید کردند.

به گفته این منابع از مهم‌ترین این اقدامات امنیتی ایجاد گشت‌های نظامی مشترک برای حمایت از مرزهای لیبی با همسایگان خود است.

در بیانیه صادره از نشست مذکور آمده است: وزرای خارجه کشورهای همجوار لیبی در این نشست بر لزوم حمایت خود از تلاش‌ها و اقدامات مسئولان لیبیایی برای برگزاری مذاکرات ملی و تحقق عدالت و تقویت موسسات کشور تاکید کردند.

همچنین در این بیانیه آمده است: شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم اتخاذ اقداماتی برای حمایت از لیبی براساس یک راهکار مشترک و با هماهنگی و همکاری دبیرکل اتحادیه عرب و رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا و همچنین سرعت بخشیدن به ایجاد نقشه راهی برای پایان دادن به بحران تاکید کردند.

وزرای خارجه شرکت کننده در این نشست ضمن ابراز نگرانی نسبت به حوادث لیبی و پیامدهای بحران بر امنیت و ثبات در این کشور، از تمامی طرف‌ها در لیبی خواستند تا خشونت را کنار گذاشته و بر سر میز مذاکره بنشینند.

همچنین در این نشست در خصوص اعزام هیاتی وزارتی از کشورهای شش گانه به لیبی برای ترغیب طرف‌های درگیر جهت برگزاری مذاکرات بحث و گفت‌وگو شد.

در نشست مذکور رمطان لعمامرة، وزیر خارجه الجزایر، موسی فاکی محمد، وزیر خارجه چاد، المنجی حامدی، وزیر خارجه تونس، کمال الدین اسماعیل سعید، وزیر خارجه سودان، محمد عبدالعزیز، وزیر خارجه لیبی و محمد بازوم، وزیر خارجه نیجریه حضور داشتند اما نبیل فهمی، وزیر خارجه مصر در این نشست حضور نیافت.

انتهای پیام

کد N309879