آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران در تخطی از برخی قوانین تنها نیست

سیاسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: ایران به همراه یک سوم از اعضای این نهاد از وظایف هسته‌ای خود تخطی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت شبکه خبری بلومبرگ، ایران و 55 کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال گذشته در تبعیت از تعهدات خود درباره تضمین عدم انحراف مواد هسته‌ای خود شکست خوردند.

یک مقام حاضر در وین اعلام کرد: یک سوم از اعضای آژانس اطلاعات راستی‌آزمایی هسته‌ای خود را در سال 2013 گزارش نکردند.

بر اساس گزارش 86 صفحه‌ای آژانس، برخی از دولت‌ها به طور کامل راه شفاف‌سازی و پاسخ به سوالات آژانس شامل سوالاتی که درباره صحت و تکمیل روند همکاری‌ها است را نپیمودند. برای دومین بار در بازنگری سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده می‌شود که ایران در تخطی از برخی از قوانین بین‌المللی تنها نیست. تاخیر در حل و فصل مسائل باعث می شود که آژانس قادر به رسیدن به اهداف پادمان نشود.

بازرسی‌ها در آژانس که دارای یک راکتور هسته‌ای است 12 درصد از بودجه کل آژانس بالغ بر 106/5 میلیون یورو برابر با 145 میلیون دلار را شامل می‌شود.

ایران میزبان 211 بازرسی بوده است که کمتر از یک درصد از 8 هزار و 283 گزارش انجام شده در این باره از سوی آژانس است.

علاوه بر مسائل امنیتی خاص ایران، سوریه و کره شمالی، بازرسان نگرانی‌هایی را درباره ژاپن و ازبکستان اعلام کرده‌اند.

هفته آینده 35 عضو شورای حکام آژانس در وین گرد هم می‌آیند که در این نشست گزارش راستی آزمایی ارائه می‌شود. همچنین دیپلمات‌ها اعلام کرده‌اند که در این نشست درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت‌وگو می‌شود.

به گزارش ایسنا این گزارش آژانس در حالی اعلام می‌شود که ایران همواره تاکید داشته که از قوانین آژانس تخطی نکرده و بر اساس قوانین ان‌پی‌تی عمل کرده است.

انتهای پیام

کد N309858