هنیه: از سازش ملی کوتاه نمی‌آییم/حماس: دولت توافقی به زودی اعلام می‌شود

سیاسی

در پی به تاخیر افتادن تشکیل دولت تکنوکرات فلسطین به دلیل اختلافات میان فتح و حماس نخست وزیر دولت حماس تاکید کرد: با وجود اختلافات از تشکیل دولت آتی فلسطین و تحقق سازش ملی کوتاه نمی‌آییم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در گفت‌وگویی تاکید کرد: با وجود اختلافاتی که با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین داریم که موجب به تاخیر افتادن تشکیل دولت آتی فلسطین شده است، ما هرگز از سازش ملی کوتاه نمی‌آییم.

وی تاکید کرد: اختلافات میان فتح و حماس ادامه خواهد داشت اما با این وجود به مذاکره و گفت‌وگو ادامه می‌دهیم تا بتوانیم در خصوص مسائل اصلی به توافق برسیم و دولت تکنوکرات فلسطین را تشکیل دهیم.

محمود عباس روز پنجشنبه رامی حمدالله، نخست وزیر دولت موقت فلسطین را مسئول تشکیل دولت تکنوکرات کرد.

به گفته یکی از مسئولان فلسطینی، اختلافات فتح و حماس بر سر وزرای خارجه و اسیران است و مسئولان دو جنبش مذکور با ابقای ریاض مالکی، در سمت خود به عنوان وزیر خارجه دولت آتی مخالفند اما عباس بر این مساله پافشاری می‌کند.

عباس همچنین خواهان لغو وزارت اسیران و تبدیل آن به هیاتی مستقل است در حالی که حماس با این مساله مخالف است.

از سوی دیگر، موسی ابومرزوق، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس پیش بینی کرد که محمود عباس ظرف چند روز آینده تشکیل دولت تکنوکرات فلسطین را اعلام کند.

وی افزود: حتی اگر عباس بر ابقای مالکی در منصب خود پافشاری کند حماس هیچ گاه این مساله را مانعی در مقابل تکمیل روند دولت آتی نخواهد دانست.

ابومرزوق خاطرنشان کرد: جنبش حماس با ادامه هماهنگی امنیتی با مقامات اسرائیلی توافق نکرده بلکه توافقنامه لغو هماهنگی امنیتی را امضا کرده است.

انتهای پیام

کد N309832